Uprawa Marihuany na Recyklingowanym, Organicznym, Żyworodnym Podłożu

Jeśli chodzi o uprawę roślin marihuany, to jako grower chciałbyś oczywiście mieć jak najwyższe i jak najlepsze plony. Jednak do tego potrzebne jest doświadczenie. Każdy jednak uczy się na błędach i z każdym popełnianym błędem będziesz nabierał coraz to nowej wiedzy, a co za tym idzie, również doświadczenia. Aby zostać mistrzem, potrzeba jednak sporo czasu, a też i każdy grower ma inną metodę, za pomocą której uprawia swoje rośliny.

Czy istnieje w ogóle odpowiednia i nieodpowiednia metoda uprawy? Odpowiedź jest prosta: TAK! Duże plony, silne pąki pokryte trychomami, kuszący smak oraz pobudzające aromaty i przede wszystkim wysoki poziom cannabinoidów to to, czego pragną wszyscy growerzy i przy zastosowaniu odpowiedniej metody można takie wyniki osiągnąć. Nieodpowiednia metoda doprowadzi do tego, że na końcu zostaniesz z pustymi rękoma, ewentualnie z kilkoma spleśniałymi chwastami.

Żyworodna gleba, zwana również jako Recycled Organic Living Soil (ROLS = Recyklingowana, organiczna, żyworodna ziemia), może w znacznym stopniu poprawić jakość roślin. Jeśli chcesz dążyć i osiągnąć te cele, najprawdopodobniej zainteresujesz się tym rodzajem ziemi i się na nią zdecydujesz. Przyjrzyjmy się więc temu, w jaki sposób wykonuje się ROLS i jakie zalety oferuje on dla roślin marihuany.

Czym jest ROLS?

ROLS, czyli recyklingowana, organiczna, żyworodna ziemia jest dokładnie tym, co tkwi w jej nazwie. Inaczej niż w przypadku zapakowanej ziemi, jaką możesz kupić w markecie, i która jest nafaszerowana solą oraz innymi nienaturalnymi składnikami, ROLS stwarza zdrowe otoczenie, w którym roślina jest w każdej fazie swojego wzrostu odżywiana. To otoczenie powstało z naturalnych bakterii, mikrobów i grzybów.

Dlaczego ROLS stał się w krótkim czasie popularny?

Jeśli chodzi o temat uprawy marihuany, każdy z pewnością myśli o półkach zapełnionych nawozami. Było to na porządku dziennym w momencie, gdy w modę weszła hydrokultura. Teraz jest jednak inaczej i w międzyczasie ludzie zaczęli szukać alternatyw dla uprawy nie tylko marihuany, ale i innych roślin. Hydrokultura wymaga niekontrolowanej dawki chemikaliów, a wiemy, jakie problemy dla nas i dla środowiska to za sobą niesie. Dlatego też liczni growerzy zaczęli powracać do początków uprawy roślin i do naturalnej gleby.

Z pewnością pamiętasz jeszcze czasy, gdy po uprawie wyrzucałeś ziemię, której używałeś tak, jakby minęła jej data ważności. Wielu odwraca się od tej metody. ROLS nie jest bowiem żadnym nowym rodzajem ziemi. Produkcja zdrowej, żyworodnej gleby była powszechna przez długi czas. Jednak z czasem wiele rzeczy zaczęło być ogólnodostępne i staliśmy się wygodni. Tak działo się też z ziemią. Można ją było kupi w sklepie a później wyrzucić i znowu kupić. Dlaczego więc powracamy do korzeni?

Przy produkcji żyworodnej gleby dobrze jest użyć warstwowego, organicznego kompostu. Proces ten można przeprowadzić w wielu miejscach. Jedną metodą jest na przykład nie rzucanie kompostu a jedną kupkę, ale tworzenie go warstwami i jego pielęgnacja. Taka gleba jest bogata w niezliczoną ilość składników odżywczych i minerałów, które tworzą wspaniałe środowisko dla wzrostu roślin. W momencie, gdy ziemia jest tak bogata, nie potrzebujesz żadnych nawozów. W takiej ziemi znajdują się wszystkie niezbędne składniki jak mikroby, grzyby oraz bakterie, które wspomagają zdrowy wzrost roślin, i to w całkowicie naturalny sposób. Dzięki ROLS rośliny mają od samego początku lepszą szansę na osiągnięcie swojego całkowitego potencjału.

Czego używa się w ROLS?

Silna, zdrowa i organiczna gleba to niezbędna podstawa dla ROLS. Oto składniki, dzięki którym stworzysz mikrobiotyczne życie w ziemi bądź je wzmocnisz:

  • własnoręcznie stworzony kompost
  • wermikompost/ wermikulit
  • kompost z liści
  • gnój stajenny
  • bokashi
  • grzyby (mikoryza)

Jeśli przy tworzenie swojej organicznej ziemi wykorzystujesz jeden lub kilka wyżej wymienionych komponentów, to uzyskasz wspaniałe wyniki. Podczas rozkładu gnijącego materiału roślinnego powstają mikroby, których nasiona szczególnie potrzebują podczas kiełkowania. W naturze ten proces odbywa się samoistnie. W dzisiejszych czasach, kiedy to wielu rolników oraz farm korzysta z odnawialnych i przyjaznych środowisku metod uprawy, powracamy do korzeni natury.

Napędem natury w produkcji żyworodnej ziemi jest naturalny proces rozkładu oraz mieszanki owoców, liści, kwiatów oraz nasion. Rozwijają się one w następnym sezonie w rośliny albo w przyszłości w drzewa. Nasiona w trakcie kiełkowania znajdujące się w ziemi wydalają cukry, aby przyciągnąć naturalne mikroby. Im zdrowsza ziemia, tym więcej mikrobów nasionko przyciągnie.

Pewną techniką, z którą z pewnością będziesz chciał się zapoznać, jest tak zwane zaszczepienie ziemi. Polega ona na dodaniu ziemi pożytecznych bakterii. Można to uzyskać poprzez proces lakto-fermentacji albo dodaniu do ziemi herbaty kompostowej. Lactobacillus to beztlenowa bakteria, która przy obecności tlenu nie rośnie. Należy ona do grupy bakterii kwasu mlekowego. Jeśli zaczerpniesz informacji na temat fermentacji tej bakterii, wspomożesz proces fermentacji i dzięki temu otrzymasz zdrowy ROLS.

Ludzie, którzy sami produkują swoją żyzną ziemię powiedzą Ci, że bardzo ważnym jest, aby proces ten przeprowadzić możliwie samodzielnie, zakupując przy tym jak najmniejszą ilość materiałów, a najlepiej nie kupując nic. Świetną metodą jest samodzielne stworzenie wermikulitu. Dzięki temu zawsze będziesz w posiadaniu potrzebnych grzybów, bakterii oraz mikrobów i zaoszczędzisz koszta, nie rezygnując z dobrych plonów.

Co można osiągnąć za pomocą ROLS?

Jeśli nauczymy się tworzenia pożytecznych bakterii oraz mikrobów do użytku w żyworodnej ziemi, wspomożemy również nosicieli bakterii w przyszłości. Poprzez przemysłowe rolnictwo gleby są coraz bardziej wypłukiwane z korzystnych substancji, co utrudnia uprawę roślin. Jeśli będziemy zaopatrzeni w zapas organicznej ziemi, może to zadecydować o tym, czy będziemy mieli wystarczająco pożywienia. Kolejną kwestią jest czysta woda, której zapasy stale się pomniejszają.

Wiele krajów, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, przeżywa coraz częściej warunki pogodowe zbliżone do suszy, które powodują wysuszenie wody i jej brak. Recyklingowana i organiczna ziemia może zaopatrzyć rośliny w potrzebne składniki odżywcze, aby mogły również tam rosnąć, gdzie jest brak wody. Poza tym tworząc samemu ziemię przyczyniamy się do samodzielnego przetwarzania wyprodukowanych przez nas odpadów.

Jeśli uświadomimy sobie, że wszystkie organiczne odpadki, łącznie z mięsem, możemy wykorzystać do stworzenia organicznego kompostu, to łatwo jest zrozumieć, dlaczego taka metoda uprawy staje się coraz bardziej popularna. Po co mamy marnować cenne zasoby jeśli można je ponownie wykorzystać? Uprawiana w ROLSie marihuana potrzebuje mniej wody i rośnie zdrowsza. I dzieje się tak nie tylko z marihuaną ale i też z wszystkimi innymi roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.