Jak Radzić Sobie z Gniciem Korzeni Roślin Konopi Indyjskich?

Uprawa roślin konopi indyjskich jest bardzo przyjemna i wartościowa, ale wiąże się również z różnymi wyzwaniami. Growerzy uprawiający rośliny marihuany stale muszą kontrolować swoje rośliny w kierunku obecności inwazyjnych szkodników i oznak chorób, ponieważ czynniki te mogą szkodzić roślinom i prowadzić do ogólnego spadku plonów. Jedną z tych chorób jest tzw. zgnilizna korzeni, która na pierwszy rzut oka jest niewidoczna, ponieważ korzenie znajdują się pod ziemią.

Czym Jest Zgnilizna Korzeni?

Gnicie korzeni jest problemem, który może wystąpić zarówno w przypadku roślin rosnących w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i często jest spowodowany słabym drenażem gleby. Choroba ta może być spowodowana przez różne gatunki grzybów, takie jak Fusarium, Pythium i Rhizoctonia.

Grzyby te są ukierunkowane głównie na nasiona i sadzonki, co oznacza, że Twoje rośliny są najbardziej podatne na atak gdy jeszcze są młode.

Grzyby korzeniowe rozwijają się z zarodników i mogą przez długi czas przebywać w górnej części gleby. Może zdarzyć się tak, że były tam, zanim umieściłeś swoją roślinę w ziemi. Choroba może również atakować rośliny uprawiane w warunkach hydroponicznych i przetrwać w zbiornikach hydroponicznych.

Skąd Bierze Się Gnicie Korzeni?

Gnicie korzeni rozwija się w pewnych warunkach. Czynnikiem środowiskowym, który może im szczególnie sprzyjać, jest wilgoć. Nawadnianie roślin uprawianych w glebie jest czynnikiem decydującym ataku zgnilizny. Temperatura również odgrywa tu dużą rolę, ponieważ grzyby rozwijają się w temperaturach pomiędzy 20-34° C. W systemach hydroponicznych ciepło nagromadzone w zbiorniku również ułatwia grzybom rozmnażanie się.

Niewielkie przecieki w systemach hydroponicznych mogą również sprzyjać gniciu korzeni, co stwarza warunki dla powstawania niepożądanych populacji grzybów, tak jak niedobór tlenu może przyczynić się do ich pojawienia się. Upewnij się, że Twój agregat powietrzny pracuje prawidłowo.

Sprawdzaj również zbiornik pod kątem substancji organicznych, które mogą się tam unosić. Kiedy te zaczynają gnić, może dojść do gnicia korzeni.

Symptomy Gnicia Korzeni

Gnicie korzeni może być widoczne na wiele sposobów, a jego objawy występują w różnych częściach anatomicznych rośliny.
Przykładowo na liściach zaczynają pojawiać się brązowe lub spalone krawędzie, blade kolory i brązowe plamy. Na wierzchołkach i krawędziach liści może wystąpić poparzenie liści, przez co liście zaczynają zwijać się w górę lub w dół. Stare liście mogą obumierać i roślina zaczyna nieprawidłowo lub wolniej rosnąć.

Również ogólny stan rośliny znacznie się pogarsza. Rośliny wydają się być słabe i mogą całkowicie zwiędnąć lub paść. W systemach hydroponicznych korzenie stają się brązowe i obślizgłe i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak Walczyć Ze Zgnilizną Korzeni?

Po pojawieniu się zgnilizny niezwykle trudno jest ją zwalczyć. Zarodniki grzybów są małe i niewidoczne gołym okiem, więc ich rozprzestrzenianie się jest trudne do wykrycia. Jeśli roślina ma zgniliznę korzeni, zazwyczaj jest to przegrana sprawa. Najlepszym środkiem zwalczania gnicia korzeni jest właściwa profilaktyka, czyli niedopuszczenie do jego powstania.

Pierwszym punktem jest sprawdzenie podłoża. Zanim zaczniesz uprawiać rośliny na wolnym powietrzu, dobrze jest upewnić się, że w glebie nie ma grzybów. Ponieważ mogą spoczywać w podłożu przez długi czas, w zainfekowane miejsce możesz posadzić trawę.

Upewnij się, że ziemia jest dobrze osuszona. Jeśli uprawiasz rośliny w doniczkach, do zwiększenia wentylacji możesz użyć perlitu. Utrzymywanie zdrowych ilości mikroorganizmów w glebie również może pomóc w zwalczaniu gnicia korzeni. W tym celu można użyć wysokiej jakości kompostu i różnych produktów.

Ważnym środkiem zapobiegawczym jest również zwalczanie szkodników. Na przykład komary mogą przenosić zgniliznę korzeni, dlatego ważne jest, aby je zwalczyć w miejscu, gdzie będą uprawiane rośliny. Utrzymanie idealnego czasu na podlewanie także jest dobrym sposobem na powstrzymanie zarówno komarów, jak i gnicia korzeni. Przed podlewaniem roślin upewnij się, że powierzchnia ziemi jest sucha.

Jeśli pracujesz z systemem hydroponicznym, powinieneś dbać o czystość. Utrzymanie całego sprzętu w czystości minimalizuje ryzyko zgnilizny korzeni. Dodając do pożywki pożyteczne bakterie, również można zapobiegać chorobie.

Jeśli roślina niefortunnie padnie ofiarą zgnilizny korzeni, należy natychmiast pozbyć się całej rośliny oraz podłoża, w której się znajduje. Najważniejsze jest to, aby zarodniki nie rozprzestrzeniały się na sąsiednie rośliny i nie infekowały całej uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.