10 Wskazówek Dla Uprawy w Zimnie

Wiele osób ma obawy co do uprawy marihuany w zimniejszym klimacie, ale tak naprawdę ma to swoje ogromne zalety. Poniżej postanowiliśmy opisać 10 wskazówek, które pomogą Ci w sukcesywnej uprawie marihuany w chłodniejszych temperaturach i okiełznać zagadki, jakie się za tym kryją. Nie zniechęcaj się, jeśli nie mieszkasz w regionach idealnie przystosowanych klimatycznie do uprawy outdoor. Można sobie z tym poradzić, a mało tego, może to nieść za sobą nawet zaskakujące korzyści, jeśli dobrze się do tego zabierzesz.

Uprawa marihuany w zimnych regionach niekoniecznie wiąże się z kompromisem jeśli chodzi o jej jakość. Rzeczywiście istnieje kilkanaście świetnych odmian, które zostały wyhodowane specjalnie z myślą o uprawie w zimnych warunkach. Musisz też się zdecydować, czy chcesz uprawiać indoor czy outdoor. A więc, zagłębmy się w temat.

Uprawa indoor w zimnych regionach

Uprawa marihuany w domu wydaje się rzeczą logiczną jeśli zamieszkujemy zimne strefy klimatyczne naszego globu. Walka z takimi zjawiskami jak temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, mróz, silne ulewy oraz porywiste wiatry stają się wtedy minimalnym problemem. Ale uprawa roślin w mieszkaniu może też mieć swoje wady. Główną jest oczywiście ograniczone miejsce. Jeśli nie jestem szczęśliwcem posiadającym piwnicę albo strych to musisz się zastanowić, które pomieszczenie możesz w jak najlepszy sposób wykorzystać. Ale nawet na małej powierzchni można uzyskać świetne wyniki.

Weź pod uwagę ilość ścian w pomieszczeniu, które są ścianami zewnętrznymi, ponieważ musisz pamiętać, że w nocy temperatura na dworze może silnie spaść w dół. Jeśli dane pomieszczenie jest narażone na spadek temperatury to będziesz musiał pomyśleć o dodatkowym ociepleniu ścian, a jest to kolejny aspekt, który musisz wziąć pod uwagę jeżeli chodzi o koszta uprawy. Ponadto uprawa indoor wymaga dodatkowego sprzętu i wyposażenia, co oznacza kolejne koszty. Czasem lepszych jest kilka ograniczeń, ale możliwość kontroli warunków uprawy niż całkowita strata plonów przez nieoczekiwaną zmianę pogody.

Uprawa outdoor w zimnych regionach

Pierwszą przeszkodą jest wybór odpowiedniego miejsca do uprawy. Twoje rośliny są zdane na światło słoneczne. Aby wybrać najlepszą miejscówkę musisz najpierw zrozumieć związek pomiędzy fazami naświetlania i ciemności podczas różnych faz wzrostu rośliny. Oczywiście pogoda zawsze będzie niosła za sobą nieoczekiwane trudności. Upewnij się zatem, że Twoje rośliny będą możliwie najlepiej ochronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Kolejnym zagrożeniem mogą okazać się szkodniki ogrodowe, jak zające, sarny itp., jeśli mieszkasz na odludziu, albo zbyt ciekawi sąsiedzi, jeśli mieszkasz w bardziej zurbanizowanym miejscu. Musisz więc zadbać jeszcze o ochronę strefy prywatności.

Pomimo tych przeszkód uprawa marihuany na wolnym powietrzu jest wyjątkowo wartym przeżycia doświadczeniem. Wielu profesjonalnych growerów przysięga, że marihuana hodowana właśnie pod gołym niebem ma o wiele silniej rozwinięty aromat i gwarantuje lepszy high. Po zastanowieniu się nad wszystkimi pro i contra pierwszym krokiem jest wybór miejsca, gdzie będą rosły Twoje rośliny (indoor czy outdoor). Drugim krokiem jest przygotowanie kolejnych dodatkowych kroków, które mają wpływ na rozwój roślin w mniej niż optymalnych warunkach.

1) Wybór odpowiedniej odmiany

Szukaj odmian, które są oznaczone jako „białe odmiany” albo w ich opisie podana jest informacja, że nadają się na zimny klimat. Tylko takie odmiany są w stanie kwitnąć w klimacie północnych szerokości geograficznych. Wybieraj także odmiany z dominacją Indici. Sativy są zazwyczaj krzyżowane z tropikalnymi genetykami i wymagają cieplejszego klimatu. Odmiany, których geny wywodzą się z Afganistanu, Holandii, Kanady oraz Himalajów świetnie nadają się na zimne oraz umiarkowane strefy klimatyczne. Hodowcy stworzyli dużą liczbę odmian autofloweringowych, które dobrze radzą sobie w północnych strefach klimatycznych. Są one wybierane szczególnie do uprawy outdoor, ponieważ ich dojrzewanie oraz kwitnienie nie jest zależne od długości dnia.

2) Zapewnienie stałej temperatury

Zmiany temperatury pomiędzy dniem a nocą są szczególnie drastyczne jeśli na dworze jest zimna pogoda. Utrzymanie stałej temperatury może oznaczać różnicę pomiędzy oddalonymi od siebie międzywęźlami i silnymi, zbitymi pąkami. Dlatego ważnym jest, aby zredukować wahania się temperatur do minimum. Zadbaj o temperatury, które nie wahają się o więcej niż 2-4ºC. Jest to szczególnie ważne w drugim i trzecim tygodniu kwitnienia.

Po trzecim tygodniu większe wahania się temperatury będą akceptowalne, jednak nie powinny być większe niż 10ºC przez pozostały czas kwitnienia. Jeśli hodujesz małe roślinki znoszące wysokie oraz niskie temperatury to obserwuj swoje otoczenie. Jeśli Tobie jest gorąco, to Twoim roślinom też i na odwrót, jeśli Tobie jest za zimno to im też. Temperatura to krytyczny element jeśli chodzi o uprawę marihuany. Ma ona wpływ na wielkość, jakość, plon, szybkość wzrostu oraz ogólny stan zdrowia Twoich roślin.

3) Regulacja wilgotności powietrza

Temperatura oraz wilgotność powietrza to ważne faktory, które muszą być pod stałą kontrolą każdego growera, jednak jeśli mieszkamy w zimnym klimacie, musimy zwrócić na nie jeszcze większą uwagę. Ciepłe powietrze z reguły zawiera wodę, co oznacza większą wilgotność powietrza, Zimne powietrze często określane jest jako „suche”, ponieważ nie zawiera zbyt dużo wody. Wilgotność względna do utrzymania optymalnych warunków wzrostu różni się w zależności od stadium w jakim znajduje się roślina. U młodych roślin zaleca się, aby w trackie fazy wegetacji wilgotność powietrza utrzymywała się pomiędzy 40-60%.

Jeśli masz trudności z utrzymaniem stałej wilgotności powietrza w trakcie wzrostu przy zimnej pogodzie, możesz zastosować kilka prostych trików:
– użyj butelki ze spryskiwaczem, aby ręcznie nawilżać powietrze
– nawilżaj powierzchnie podłóg, ale nie przesadź
– porozkładaj namoczone ręczniki dookoła pomieszczenia
– możesz zainwestować w duży nawilżacz powietrza

Ważnym jest, aby pamiętać, że rośliny w zimnej temperaturze są bardziej podatne na złapanie pleśni lub grzybów. Jeśli otoczenie jest zbyt wilgotne szybko rozwija się pleśń i niszczy całą kulturę.

4) Odżywki/ nawozy

Wszystkie rośliny cannabisu potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i dawać duże plony. Zrozumienie, jaki wpływ ma zimny klimat na przyswajanie odżywek, jest kluczem do wyhodowania silnie działających pąków. W regionach, w których powietrze jest bardziej suche, korzenie nadrabiają braki wilgotności w powietrzu pobierając większą ilość wody z ziemi. Mimo, że chodzi tutaj o znakomitą technikę przetrwania, może dojść do problemów, jeśli jako grower nie będziesz zbyt uważny.

Większe wchłanianie wody poprzez korzenie oznacza również, że te korzenie będą przyswajały więcej odżywek z ziemi. Jeśli poziomy składników odżywczych okażą się zbyt wysokie, dojdzie do spalenia rośliny nawozem co rozpoznamy przypalonymi końcówkami liści albo ich żółtym zabarwieniem. Z drugiej strony, jeśli korzenie osiągną za niską temperaturę, to zaczynają się kurczyć, przez co przyswajanie odżywek staje się osłabione. Zimna pogoda, czyli taka poniżej 10ºC prowadzi do blokady fosforu.

Fosfor jest szczególnie ważny podczas kwitnienia. Odpowiednia ilość fosforu zwiększa ilość produkowanych pąków. Jak więc widzisz, większość problemów powstałych z powodu zimnego klimatu można w prosty sposób samemu skorygować, jeśli będziemy mieli pod kontrolą dwie rzeczy: temperaturę oraz wilgotność powietrza.

5) Zdrowe korzenie to podstawa

Jeśli w zimnym klimacie hodujesz marihuanę na dworze, to prawdopodobnie używasz do tego celu odpowiednią, odporną odmianę. Mimo to ważnym jest, aby wiedzieć, jaka temperatura panuje pod ziemią, czyli wokół korzeni. Idealna powierzchnia to taka, gdzie rośliny mogą się w pełni rozprzestrzenić i gdzie będą miały pełny dostęp do słońca przez cały czas gdy ono świeci. W ten sposób ziemia w ciągu dnia będzie nagrzewana, dzięki czemu zatrzyma ono ciepło i nocny spadek temperatur nie będzie dla korzeni tak dramatyczny.

Jeśli hodujesz w domu to unikaj tego, aby doniczki ustawiać bezpośrednio na podłodze. Zwracaj na to szczególną uwagę, jeśli rośliny znajdują się w piwnicy bądź na betonie. Beton staje się ekstremalnie zimny a zimno przenika do korzeni roślin. Zimne korzenie powodują spowolnienie wzrostu a nawet choroby.

6) Wybór odpowiedniego światła

W ostatnich latach słynne stały się lampy LED. Są one energooszczędne i dodatkowo znacznie zmniejszają koszta ogrzewania. Problem leży jednak w ich małej wydajności. Jeśli temperatura spada, to lampy LED mogą nie wystarczyć, aby stworzyć ciepło, które jest potrzebne do utrzymania odpowiednich warunków. W takim przypadku Twoje rośliny będą cierpieć. Postaraj się więc dodać lampy wyładowcze HID. Przy uprawie na dworze dni deszczowe oraz zachmurzenie oznaczają mniej światła dla roślin.

7) Odpowiedni moment

Klimat północny wyróżnia się krótkim latem, które trwa zazwyczaj od 8 do 10 tygodni. Z tego powodu wielu ogrodników zaczyna od sadzenia swoich roślin w domu. Nasiona kiełkują w środku i dopiero wtedy rośliny są przenoszone na dwór, aby w czasie fazy wegetatywnej i podczas kwitnienia otrzymywały naturalne światło słoneczne. Ponadto żniwa następują zanim nastąpi zła i niesprzyjająca pogoda.

Jeśli widzisz, że czas nie gra na Twoją korzyść, wybierz odmiany, które mają krótki czas kwitnienia. Inną techniką dla osób, które mają mało czasu na wegetację jest uprawa roślin z klonów zamiast z nasion. Jeśli posadzisz już dorosłe osobniki, automatycznie redukujesz długość całej uprawy. Te rozwinięte rośliny zaczynają szybciej z wegetatywną fazą wzrostu i są gotowe na natychmiastowe użycie optymalnych warunków do wyrośnięcia.

8) Spróbuj wywołać kwitnienie

Nie jest niczym rzadki, że growerzy w zimniejszych regionach jak Wielka Brytania czy Skandynawia na siłę wywołują kwitnienie. W ten sposób zapewniają oni sobie całkowitą dojrzałość rośliny, zanim nastąpią jesienne deszcze albo nawet zimowe mrozy. Aby zmusić roślinę do wcześniejszego kwitnienia musisz je przechytrzyć, czyli sprawić im wrażenie, że jest już później w sezonie niż rzeczywiście. Osiągniesz to poprzez sztuczną redukcję bezpośredniego nasłonecznienia roślin, czyli sprawisz, że dzień dla roślin będzie krótszy. Rozłóż plandeki czy inne materiały nieprzepuszczające światło, które dadzą cień roślinom. Rośliny powinny być całkowicie zakryte i przez minimum 12 godzin nie otrzymywać światła. Wymuszenie kwitnienia podczas wczesnego lata oraz przesilenia letniego umożliwia nie tylko wcześniejsze żniwa, ale też letnie temperatury pozytywnie wpłyną na wielkość i grubość pąków.

9) Zmiana cykli

Jeśli temperatury w nocy zbyt drastycznie spadną i w ten sposób Twoje rośliny będą narażone, powinieneś wziąć pod uwagę zmianę cykli. Wymaga to kilku dodatkowych inwestycji, szczególnie gdy uprawiasz outdoorowo. Musisz dokupić lampy oraz kable. Weź pod uwagę za i przeciw, ponieważ chodzi tutaj o utrzymanie naturalnego światła słonecznego. Przy indoorze jest to łatwiejsze, bo wtedy po prostu nie wyłączasz lamp. Może to jednak uratować cały Twój plon.

Chodzi o to, aby w nocy przez 12 godzin Twoje rośliny były naświetlane. Naświetlanie roślin w nocy sprawi, że ciepło wytwarzane przez lampy podniesie temperaturę otaczającą rośliny. Jeśli dodatkowo masz możliwość zapewnienia Twoim roślinom ciemność w dzień, to będzie to świetna metoda na uprawę w zimnym klimacie. Całość polega na tym, aby zamienić dzień z nocą.

10) Sygnały ostrzegawcze i reakcja

Jako hodowca musisz być świadom różnych oznak, które Twoje rośliny pokazują, jeśli są w tarapatach. Oto kilka z nich:

– zawinięte brzegi liści
– zwolniony wzrost roślin
– zżółknienie liści
– brązowe plamy na liściach
– dolne liście odlatują
– ogonki liści mają zmieniony kolor (fioletowy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.