Uprawa Outdoor vs. Indoor – Potrzebne Narzędzia

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na uprawę marihuany na dworze czy też w domu, to odpowiedni sprzęt jest zdecydowanie bardzo niezbędną częścią całej uprawy. Być może posiadasz już idealny sprzęt do uprawy outdoor, jednak nie oznacza to, że nada on się do uprawy indoor. O wszystkich szczegółach dowiesz się w tym artykule.

Jednym z najważniejszych kroków przed rozpoczęciem uprawy marihuany jest podjęcie decyzji o miejscu uprawy. Wtedy też określisz, czy potrzebujesz sprzętu do uprawy outdoor, czy też indoor, Nie wiesz od czego zacząć? To my Ci pomożemy. Opisaliśmy różnice pomiędzy wymaganym sprzętem w obu metodach upraw oraz w jaki sposób używać poszczególnych przyrządów.

Czy potrzebne są różne narzędzia?

Krótka odpowiedź brzmi: tak! Wyobraź sobie, że chcesz urządzić swoją uprawę na dworze. Zaczynasz od przygotowań do uprawy indoor, ponieważ Twoje nasiona będą kiełkować w domu i pierwsze tygodnie życia sadzonki spędzą właśnie tutaj. Po pewnym czasie przesadzasz je jednak na dwór i tutaj kontynuujesz dalszą uprawę.

Do uprawy outdoor potrzebujesz narzędzia takie jak odpowiedni sprzęt do kopania, opieki nad roślinami, podlewania oraz na końcu do zbioru plonów. Proces ten różni się od tego, który przeprowadzałbyś przy uprawie w domu. Istnieją podobne wymagania, ponieważ w obydwu przypadkach rośliny potrzebują odżywiania, muszą być przycinane i potrzebują światła. Jednak narzędzia, jakimi w obydwu uwarunkowaniach się posługujesz, są całkowicie inne. Do uprawy indoor potrzebujesz mniejszej doniczki oraz zwykłych nożyczek, jednak na dworze wygląda to już inaczej.

Marihuanę możesz uprawiać zarówno na dworze, jak i w domu, i istnieje wiele zalet dla każdej z tych opcji. Wybór w pierwszej kolejności zależy od tego, jak dużo posiadasz miejsca, jak duży ma być plon, Twoich osobistych preferencji oraz Twojego dostępu do narzędzi oraz zasobów.

Narzędzia do uprawy outdoor – co należy wiedzieć

Jeśli znasz ciche miejsce na odludziu, które świetnie nadawałoby się do uprawy marihuany, to być może lepszym wyborem będzie właśnie uprawa outdoor, która zapewni Ci anonimowość niż narażanie się z uprawą w domu. W przeciwieństwie do uprawy indoor uprawa outdoor nie została stworzona po to, aby naśladować warunki klimatyczne panujące na dworze, tylko w celu pomocy growerom w maksymalizacji plonów oraz wykorzystaniu tego, co daje nam matka natura.

Przy wyborze obszaru do uprawy outdoorowej powinieneś postarać się znaleźć takie miejsce, które będzie spełniało następujące kryteria:

  • klimat przystosowany do uprawy, czyli przez dłuższy czasu nie mogą występować tam temperatury powyżej 30 stopni Celsiusza (86`F) albo poniżej 10 stopni Celsjusza (50`F)
  • brak silnych wiatrów oraz silnych opadów deszczu
  • brak nadmiernego gorąca albo wilgotności (w celu uniknięcia powstania pleśni)
  • bezpośrednie nasłonecznienie przez minimum pięć godzin dziennie
  • miejsce na odludziu zapewniające dyskrecję

Przejdźmy więc do kwestii, jakich narzędzi będziesz potrzebował.

Materiał wodoodporny

Nawet jeśli uda Ci się znaleźć idealne miejsce pod uprawę outdoor, to istnieje taka możliwość, że natura spłata Ci figla i zacznie padać silny deszcz albo wiatr nagle stanie się mocniejszy niż zwykle. Jeśli masz taką możliwość, to w takim przypadku małe rośliny schowaj pod dachem, albo zanieś do domu i tam się nimi zajmij do poprawy pogody. Najlepiej jednak być na wszystko przygotowanym i zawsze mieć pod ręką materiały, które uratują Twoją plantację.

Przygotuj sobie kilka dłuższych patyków, plandek albo folii, którymi będziesz mógł ochronić wszystkie swoje rośliny. W razie silniejszego wiatru zbuduj coś w rodzaju ściany ochronnej. Najlepiej jednak, jeśli wybierzesz miejsce, gdzie ochrona przed wiatrem będzie naturalna, czyli, np. rosnące krzaki czy drzewa. Jeśli chodzi o ulewny deszcz, to tych samych materiałów możesz użyć do zbudowania prowizorycznego dachu. Musisz zapobiec zbierania się wody na liściach marihuany, ponieważ mogłyby one się one pod jej ciężarem złamać i w ten sposób uszkodzić całą roślinę.

Nawadnianie roślin

1. Konewka/ Zraszacz
Mimo, że Twój ogród znajduje się na dworze i masz dostęp do deszczu, to być może żyjesz w takiej strefie klimatycznej, gdzie jest więcej dni suchych niż mokrych. Jeśli tak jest, to sam musisz zadbać o częste podlewanie, a w trakcie gorącego lata nawet o codzienne. Zainwestuj w dobrą konewkę, która na długo Ci posłuży albo zainstaluj zraszacze. Pamiętaj jednak, aby zawsze mieć wszystko pod kontrolą, aby rośliny nie miały za dużo wilgotności, ale żeby też im jej nie brakowało.

2. Drenaż
Jeśli posadzisz swoje rośliny w miejscu, gdzie jest zły odpływ wody, to korzenie mogą zostać narażone na jej nadmiar, co doprowadzi do ich gnicia. Jeśli wiesz, że często będziesz podlewał swoje rośliny, to przygotuj miejsce, w którym będą rosły tak, aby pod górną warstwą ziemi znajdował się piasek, żwir albo kamienie, które będą służyły jako drenaż. Możesz również użyć też tak zwanych grządek podwyższonych.

3. Testery do ziemi
Podobnie jak testery do wody, istnieją też testery do ziemi, które pokażą Ci, czy dana gleba spełnia wszystkie warunki potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Nadmierne podlewanie to najczęstsza przyczyna śmierci roślin marihuany. Dzięki testerom będziesz widział, w jakiej kondycji jest ziemia, gdyż przez nadmierne podlewanie wypłukujemy wszystkie potrzebne roślinie do życia składniki odżywcze.

Ponadto można kupić specjalne mierniki wilgotności gleby, które pokażą Ci, kiedy roślina ma już sucho i należy ją podlać. Można też podejść do tej sprawy bardziej strategicznie. Wystarczy, że przy podlewaniu dobrze namoczysz górną część ziemi i odczekasz kilka dni, aż będzie sucha. Wtedy należy podlać kolejny raz.

Pojemniki

Jeśli brakuje Ci miejsca w ogrodzie na konwencjonalną uprawę, to możesz jeszcze użyć wiader, doniczek albo różnych innych pojemników, jakie masz. Najlepiej, aby miały one pojemność 20-40-litrów. Jest to o tyle praktyczne, że przy kilku roślinach możesz je przemieszczać z miejsca nasłonecznionego w cień i na odwrót. Takie rośliny musisz jednak znacznie częściej podlewać.

Sprzęt do uprawy indoor – podstawy

Uprawa marihuany w zamkniętych pomieszczeniach to świetny sposób dla początkujących na stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie. Może już słyszałeś słowo „grow room“. Być może kojarzy Ci się ono z wielkim pomieszczeniem wyposażonym w profesjonalny sprzęt do uprawy marihuany. Nie martw się, jeśli takiego nie posiadasz. Przy uprawie indoor każde miejsce jest dobre, a odpowiedni sprzęt wcale nie jest tak trudno dostać i nie musi on być kosztowny.

Zanim zaczniemy kwestię wyposażenia, istnieje kilka rzeczy dotyczących pomieszczenia do uprawy, na które musisz zwracać uwagę, jeśli zdecydujesz się na hodowlę marihuany w domu:

  • pomieszczenie można kompletnie zaciemnić tak, aby nie dostało się do niego światło z zewnątrz
  • pomieszczenie jest wystarczająco duże na ilość roślin, którą chcesz posadzić
  • powierzchnie pomieszczenia są łatwo zmywalne (pamiętaj, że żywica marihuany jest klejąca i można ją zmyć tylko alkoholem)
  • masz do niego stały i łatwy dostęp
  • jest klimatyzowane i nie panuje w nim zimno albo gorąco
  • zapewnia Ci dyskrecję

Jeśli chodzi o sam sprzęt to oto lista podstawowych rzeczy, które będą Ci potrzebne:

Oświetlenie

Jest to podstawowa kwestia, aby Twoje rośliny miały odpowiednie warunki do rozwoju. Ze względu na to, że nie rosną one na dworze, nie mają także dostępu do światła słonecznego. Musisz więc sam zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeśli chodzi o uprawę indoor to istnieje bardzo dużo różnych źródeł światła, jakie można zastosować do uprawy. Które Ty wybierzesz, zależy tylko od Twoich preferencji oraz oczywiście od Twojego budżetu.

1. Lampy wyładowcze HID, czyli ksenony
Jest to najczęściej wybierany rodzaj lamp do uprawy marihuany. Ich spektrum znajduje się pomiędzy spektrum zwykłych żarówek a coraz częściej preferowanymi lampami LED. Mimo że są one droższą opcją od standardowych lamp, to mimo to nie są takie wydajne jak większość lamp LED. Są jednak znacznie tańsze niż LED. Istnieją dwa rodzaje lamp HID.

Pierwszy to lampy metalohalogenkowe (MH), których spektrum jest jasnoniebieskie i szczególnie nadaje się podczas fazy wegetatywnej rośliny.

Gdy tylko roślina zaczyna kwitnąć, należy zmienić te lampy na lampy sodowe, które dzięki swojemu bardziej czerwonemu spektrum wspomagają rozwój kwiatów.

Przy zakupie lamp zwracaj także uwagę na to, jakich dodatków będziesz do niej potrzebował. Przy lampach HID będzie Ci jeszcze potrzebny statecznik oraz nakładka albo reflektor do każdej żarówki.

2. Światło neonowe
Jeśli nie chcesz inwestować w lampy HID, to zawsze możesz sięgnąć po stare, dobre jarzeniówki. Zazwyczaj są one dostępne w całym pakiecie, razem ze statecznikiem i reflektorem, dzięki czemu nie musisz martwić się o dodatkowy zakup niezbędnego sprzętu. Jeśli jednak chcesz krótkotrwale zaoszczędzić, to te lampy mają jedną wadę. Nie są one wydajne, przez co będziesz musiał wymieniać co jakiś czas żarówki.

3. LED
Oświetlenie LED no najnowocześniejsza i jednocześnie bardzo popularna technika oświetleniowa. Lampy LED mają niezwykle długą żywotność, produkują bardzo wydajne światło i, co najważniejsze przy uprawia, wytwarzają bardzo mało ciepła. Jedyną ich wadą jest cena. Jeśli zdecydujesz się na lampy LED to musisz się przygotować na duży wydatek. Lampy LED są około 10 razy droższe niż lampy HID.

Wyposażenie do kontroli środowiska roślin

Oprócz światła uprawa roślin konopi w pomieszczeniu wymaga jeszcze źródła powietrza., aby utrzymać klimat panujący w pomieszczeniu pod kontrolą i ponadto dostarczać roślinom CO2. Jak wiemy z lekcji biologii roślina potrzebuje do życia światła, wody oraz dwutlenku węgla, a w zamian za to produkuje czysty tlen.

Ze względu na to, że przez Twój dom nie przelatuje non stop bryza powietrza, musisz ten ruch stworzyć sam. Nie jest to trudnym zadaniem. Jedyne, czego potrzebujesz to wentylator wyciągowy, np. taki, jak masz w łazience. Umieść go możliwe w górnej części pomieszczenia, gdzie zbiera się ciepłe powietrze, aby mógł je też sukcesywnie wyciągać.

Przy włączonych lampach zwracaj uwagę na to, aby w pomieszczeniu nie panowała temperatura większa niż 30 stopni Celsiusza (86`F), i mniejsza niż 21 stopni Celsiusza (70`F). Przy wyłączonym świetle w żadnym wypadku nie dopuść do tego, aby w pomieszczeniu temperatura spadła do poniżej 10 stopni Celsiusza.

Ostatnim krokiem w stworzeniu perfekcyjnego otoczenia dla Twoich roślin jest zakup czasowego programatora. Przy uprawie indoor musisz stworzyć roślinom możliwie jak najbardziej naturalne warunki, czyli muszą one też mieć dzień i noc. Ważnym jest, abyś stworzył w tym rutynę i codziennie o tej samej porze włączał światło i je wyłączał. Pomoże Ci w tym właśnie programator czasowy.

Oczywiście nie są to wszystkie narzędzia potrzebne do uprawy, ale te najważniejsze. Oprócz tego oczywiście będziesz potrzebował, np. nawozów albo pomocy do podpinania roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.