Przesadzanie Marihuany z Doniczki Do Gleby

Przesadzenie rośliny marihuany z doniczki do ziemi nie zawsze jest prostym zadaniem, przede wszystkim, jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z uprawą. Czasem roślina źle zareaguje na zamianę środowiska i umrze. Zebraliśmy jednak kilka wskazówek, które zagwarantują Ci, że Twoje rośliny szczęśliwie i zdrowo przeżyją przesadzenie.

W momencie, gdy posiałeś kilka nasion marihuany i masz już małe roślinki w doniczkach, będziesz musiał je za niedługo przesadzić do większych pojemników. Jeśli hodujesz marihuanę w doniczkach, wspomagasz krótszy, ale gęściejszy wzrost korzeni, dlatego też roślina jest zdrowsza i szczęśliwsza. W doniczkach korzenie mogą też się równomierniej rozgałęzić, dzięki czemu wszystkie osie rosną jednocześnie. Aby wspomóc ten proces, niezbędnym jest więc przesadzenie rośliny do większej donicy.

To, do czego ostatecznie dochodzi to to, że korzenie rosną aż po brzegi donicy. W tym momencie mówimy o roślinie, że jest „Rootbound”. Jeśli zostawisz ją w doniczce po tym, jak stała się już „Rootbound”, będzie to spowalniało jej wzrost. Jeśli więc roślina osiągnęła tę fazę albo za niedługo ją osiągnie, to czas, aby ją przesadzić do gleby.

W jaki sposób dowiesz się, że nadszedł czas przesadzenia?

Najważniejszą oznaką, po której poznasz, że twoja roślina jest gotowa na przesadzenie do większej donicy jest to, że będzie ona potrzebowała o wiele częściej nawodnienia niż dotychczas. Prawdopodobnie przestanie też rosnąć i jej liście będą więdły i żółkły. Oznacza to, że nadszedł czas przesadzenia, w innym przypadku wzrost rośliny może zostać całkowicie zastopowany.

Rośliny marihuany mogą wymagać przesadzania w trakcie całkowitego stadium wegetacji. Tak długo, jak będzie miejsce dla wzrostu korzeni (i oczywiście dobre oświetlenie), roślina dalej będzie rosła. Na początku, gdy roślina będzie miała przechodziła pierwszy okres wzrostu, może ona potrzebować dosyć częstego przesadzania. Jednak po tym okresie przesadzanie będzie wymagane coraz rzadziej.

Dlaczego piszemy o częstym przesadzaniu, a nie o jednym, do dużej donicy albo od razu do ziemi na dworze?

Otóż tutaj uwaga, Jednym z głównych powodów, dlaczego rośliny marihuany najpierw hodujemy w doniczkach jest taki że ziemia gromadzi zbyt dużo wilgoci i przez to korzenie marihuany mogą zgnić. Lepiej jest, jeśli stopniowo będziemy zwiększać wielkość doniczki niż z pośpiechu sięgniemy od razu po dużą i zaryzykujemy utratą korzeni i całej rośliny.

Czego należy unikać przy przesadzaniu marihuany?

Największym, czyhającym na nas niebezpieczeństwem przy przesadzaniu marihuany jest to, że roślina może doznać szoku od wpływem nadmiernego stresu. Nie będzie ona wtedy w stanie się zregenerować. Może to być spowodowane dużą liczbą powodów, np. jeśli zbyt gwałtownie będziesz się z nią obchodził i złamiesz jej trzon, albo jeśli uszkodzisz w jakiś sposób korzenie (np. pourywasz je). Bądź zatem ostrożny.

Poza tym, jeśli przesadzasz roślinę do większej donicy (albo już do ziemi na dworze), to nowa ziemia powinna być zbliżona do tej, w której roślina rosła dotychczas. Gwałtowna zmiana otoczenia marihuany również jest stresem dla rośliny i może jej zaszkodzić. Warunki otoczenia muszą być w jak najbardziej minimalny sposób zmienione.

Mimo że rośliny marihuany na ogół są silne i odporne, mogą okazać się też bardzo delikatne, jeśli są jeszcze młode i małe. Powinno się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie i delikatnie, ponieważ w tym czasie są one bardzo wrażliwe. W większości przypadków zwykłe przesadzenie nie doprowadzi do żadnego szoku, ale, np. w przypadku przesadzania Sativy musimy postępować bardzo ostrożnie.

Przesadzenie

Pierwszym krokiem w procesie przesadzania jest przygotowanie nowej donicy, przy ostatnim przesadzeniu będzie to przygotowanie miejsca na dworze, w którym Twoja roślina ma rosnąć. Upewnij się, że korzenie rośliny w nowym otoczeniu będą miały wystarczająco miejsca, ale też nie za dużo. Jeśli, np. zaczynasz z doniczką o pojemności 2 litrów, to kolejna doniczka powinna mieć pojemność 4 litrów, a później 10 litrów. Moment, w którym zdecydujesz, że już nie będziesz przesadzać, zależy od tego, czy chcesz uprawiać w domu, czy na dworze, jakiej wielkości jest pomieszczenie, w którym roślina ma rosnąć i jaka jest największa doniczka, jaką posiadasz.

Przygotowaną doniczkę do połowy wypełniasz ziemią. Upewnij się, że korzenie, które wyciągniesz ze starej doniczki, do niej wejdą. Dociśnij ziemię, aby zapewnić optymalny odpływ wody. Teraz weź starą doniczkę z rośliną i obróć ją do góry nogami nad nową doniczką, Lekko poklep w dno doniczki, aby wyciągnąć z niej roślinę. Najlepiej na kilkanaście godzin przed przesadzeniem nie podlewać rośliny, ponieważ sucha ziemia łatwiej wyjdzie z doniczki. Wtedy też zachowasz formę korzeni tak, jak wyrosły one w doniczce. Wstaw teraz całość, bez otrzepywania ziemi, do nowej doniczki i dosyp ziemi. Upewnij się, że ziemia lekko otacza korzenie.

To samo powtarzasz przy przesadzeniu z doniczki do ziemi na dworze. Wykopujesz dół na wzór „nowej” doniczki dla rośliny i wsypujesz do niego ziemię, która będzie podobna albo taka sama, w której roślina dotychczas rosła. Wyciągasz roślinę z doniczki i umieszczasz ją w dole, po czym zasypujesz ziemią.

Kilka wskazówek dla ułatwienia sobie przesadzania

Niektórzy growerzy zalecają, aby przed jej przesadzeniem nieco ją zasuszyć, czyli na kilka dni przed nie odlewać. Będzie wtedy łatwiej wyciągnąć ją z doniczki, bo sucha ziemia się kurczy. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że przesadzimy z tym suszeniem i roślina za bardzo się wysuszy, a to może być bardzo szkodliwe. Jeśli zdecydujesz się na taki krok to nie podlewaj rośliny rzez nie więcej niż 24 godziny.

Jeśli trzymasz swoje rośliny w domu to można też zmniejszyć im intensywość światła, dzięki czemu nowe otoczenie na dworze po przesadzeniu nie będzie dla rośliny zbyt stresujące. Bądź jednak przy tym bardzo uważny i przywróć jej pierwotną intensywność w momencie, gdy będziesz pewny, że zadomowiła się w nowym miejscu. Możesz też przed przesadzeniem wspomóc swoją roślinę odżywką, w dawce dwie trzecie niż dotychczas. Ogólnie chodzi tutaj o to, aby zminimalizować stres przy przesadzeniu.

Jeśli będziesz ostrożny i będziesz niwelował wszystkie możliwe przyczyny stresu, Twoje rośliny powinny bez najmniejszego szwanku przetrwać przesadzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.