Lunar Planting: Jak Wykorzystać Fazy Księżyca Przy Uprawie Marihuany?

Lunar Planting to agrokulturowa technika, którą ludzie używają już od długiego czasu. Współcześni farmerzy nazywają to biologiczno-dynamicznym rolnictwem i ta metoda ogrodnictwa buduje podstawę dla rolnictwa organicznego. Ten artykuł wyjaśnia wszystko interakcji pomiędzy księżycem a roślinami marihuany i w jaki sposób możesz wykorzystać tą wiedzę w uprawie tej rośliny.

Księżyc jako motyw przewodni do uprawy czegokolwiek wydaje się być starą praktyką i taką też jest. Ale również we współczesnym rolnictwie używa się tej metody i to z sukcesem. Współcześni growerzy głównie myślą o planie czasowym słońca, czyli kiedy wschodzi i zachodzi (albo o sztucznym świetle w przypadku uprawy indoor), ale zapominają o tym, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej w nocy. Rośliny reagują jednak tak samo silnie na księżyc jak na słońce i to jest najczęściej pomijana część rolnictwa, który jednak jest tak samo ważny.

Księżyc i słońce to dwa najważniejsze obiekty w naszym układzie słonecznym, jeśli chodzi o ziemię. Nauka korzystania z obydwu obiektów, szczególnie ich zależności od siebie, może mieć ogromny wpływ na uprawę naszych roślin. Istnieje wiele aspektów jeśli chodzi o uprawę jakiejkolwiek rośliny, takich jak ziemia, światło, odżywki, itd. Każdy z nich jest tak samo ważny i księżyc nie stanowi tutaj żadnego wyjątku. Im więcej uwagi grower poświęca nawet najmniejszym detalom, tym bardziej precyzyjna będzie jego praca.

Jeśli interesujesz się fazami księżyca i tym, w jaki sposób mają one wpływ na rośliny gdy jest ciemno, to czas zagłębienie się w tej tematyce. A wynikiem może być różnica pomiędzy średnimi a wspaniałymi plonami.

Dlaczego fazy księżyca mają wpływ na rolnictwo?

Nawet jeśli korzenie biologicznie-dynamicznego rolnictwa pochodzą z czasów cywilizacji, która istniała dawno temu, to mimo to istnieją naukowe informacje, które sugerują, że tą wiedzę nadal można wykorzystać i zastosować. Rzeczywiście Lunar Planting należy do dyscypliny biodynamiki, która bardzo silnie bazuje na wzorcach natury w celu utrzymania przemysłu rolniczego. Jest to bardziej organiczna metoda rolnictwa niż ta szklarniowa, chemicznych nawozów oraz pestycydów.

Wiele zasad biodynamiki wywodzi się bezpośrednio z nauk Rudolfa Steinera, założyciela Pedagogiki Waldorfskiej, który w specyficzny sposób wspomina o księżycu i jego wpływie na rolnictwo. Steiner podkreśla, że element, na który księżyc ma największy wpływ to woda. Nowoczesna nauka potwierdza to z tego powodu, że również pływy mórz są zależne od sił grawitacyjnych księżyca.

Jest to podstawowa zasada kryjąca się za koncepcją Lunar Agriculture. Woda jest esencjonalnym elementem dla każdego życia na ziemi i każde życie na ziemi jest bardzo od niej uzależnione. Tym samym coś, co ma wpływ na ruch wody w jakimś organizmie, spotyka się z odpowiedzią organizmu.

Być może brzmi to zbyt prosto, albo i nie. Ale podstawowe zasady biologii wspierają te idee w pewny sposób u korzeni faz księżyca oraz sadzenia roślin. Istnieją popularne przemyślenia, które bazują na zasadach biodynamiki i takie, które te idee stosują i to z sukcesem.

Fazy Księżyca

Większość z nas wie jaki jest cykl księżyca od nowiu do nowiu. Trwa on około 28 dni (tak, jak kobiecy cykl miesiączkowy), do momentu, gdy księżyc z nowiu wzrośnie do pełni i z powrotem. To wszystko na temat stosunku księżyca do słońca.

Gdy mamy księżyc w nowiu, ziemia znajduje się mniej więcej dokładnie pomiędzy słońcem a księżycem. Dokładnie w tym momencie rytmu księżyca przeprowadzono najwięcej obserwacji w dziedzinie rolnictwa. Mimo to istnieje wiele innych rytmów księżyca i one też mają wpływ na sposób w jaki oddziałujemy z roślinami i ziemią. Innym rytmem księżyca jest przykładowo jego stosunek do innych planet, np. do Saturna. Co 27,5 dnia księżyc i Saturn znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, z ziemią pomiędzy sobą. Ten rytm również ma wpływ na uprawę roślin.

Jeszcze innym rytmem księżyca jest jego droga, jaką przemierza na niebie. Księżyc czasem jest niżej a czasem wyżej na niebie. Słońce też podąża swoją ścieżką, która jest podobna do tej księżyca, z różnicą, że słońce potrzebuje na jej przebycie aż roku czasu. Księżyc natomiast potrzebuje jedynie około 27 dni.

Rzeczywiście istnieje wiele sposobów na obserwowanie księżyca. Związek pomiędzy księżycem a wodą oznacza, że ma on wpływ na wilgoć w twoich roślinach. Możesz również wziąć pod uwagę stosunek księżyca z innymi planetami, tak jak jego aktywność latem oraz zimą.

Jak widzisz, księżyc to o wiele więcej niż tylko świecidełko na niebie. Ma on bardzo intymny związek ze słońcem, z ziemią oraz resztą układu słonecznego. Tak długo, jak słońce będzie odgrywało ważną rolę w rolnictwie, tak długo księżyc też będzie to czynił. Musimy więc przyjrzeć się teraz, kiedy jest dobry czas na sianie nasion, ich kiełkowanie, wzrost oraz zbiory roślin w zależności od cyklu księżyca.

Jak użyć cyklu księżyca do uprawy marihuany?

Istnieją dwa główne wydarzenia podczas cyklu od nowiu od nowiu. Są to: księżyc w nowiu i pełnia księżyca. Podczas gdy księżyc w nowiu rośnie do pełnego księżyca przybiera on na objętości. W trakcie, gdy księżyc w pełni kurczy się do księżyca w nowiu, traci na objętości. Te dwa okresy, czyli przybieranie na objętości i jej tracenie są ważne, jeśli przyglądamy się aktywności roślin i jeśli chodzi o to, jak powinniśmy się zachowywać, aby uzyskać jak najlepszy rezultat w naszym ogrodzie.

Okres, w którym księżyc nabiera wspomaga aktywności, które mają miejsce na powierzchni ziemi. Natomiast księżyc malejący wspomaga aktywności, które mają miejsce pod powierzchnią ziemi.

Inna obserwacja jest taka, że gdy księżyc rośnie, wilgoć ciągnie się do góry, gdy siła grawitacyjna księżyca staje się silniejsza. Przy pełni księżyca aktywność wilgotności jest największa. Gdy księżyc maleje w wodzie jest mniej ruchu. Przy nowiu księżyca roślina jest najbardziej sucha. Te dwie kategorie można podzielić na kolejne 4 kategorie.

Rosnący księżyc zawiera:
– wzrastający sierp (ang.: crescent)
– garbaty księżyc (ang.: gibbous)
z pierwszą kwadrą pośrodku (ang.: first quarter)

Księżyc malejący zawiera:
– poszerzony księżyc (ang.: disseminating)
– malejący sierp/księżyc balsamiczny (ang.: balsamic)
z ostatnią kwadrą pośrodku (ang.: last quarter)

Punktami kulminacyjnymi tych czterech księżyców są dwa księżyce w nowiu (ang.: new) i pośrodku pełnia (ang.: full).

Zastosowanie wiedzy w praktyce

Oto kilka wskazówek, w jaki sposób możesz wykorzystać pozyskaną wiedzę w praktyce.

Wzrastający sierp: jest to najlepszy czas aby siać nasiona i je kiełkować. Ciąg grawitacyjny wspomoże szybki wzrost twoich sadzonek.

Kwadry: Jest to czas dobrego wchłaniania wody. Ciąg grawitacyjny księżyca wyciąga odżywki z ziemi do góry w wegetację twoich roślin. Jest to dobry czas na „karmienie” roślin.

Między księżycem poszerzonym a księżycem balsamicznym: Ten czas ogólnie jest postrzegany jako odpoczynek dla roślin. Nie ma tu zbyt dużej aktywności, dlatego rolnicy biodynamiczni w tym czasie przycinają rośliny i je odchwaszczają. Jest to więc dobry czas do trymowania.

Nów: Przy nowiu praktycznie nie ma żadnej wilgotności, zaczekaj więc aż nadejdzie ta faza i wtedy zbieraj plony. Dzięki temu będą one zawierały mało wilgoci i ich suszenie odbędzie się nieco szybciej.

Pełnia: Pełnia to czas pełen aktywności. Niektórzy mówią, że jest to dobry czas na sianie. Mimo to w tym czasie występuje więcej wilgoci, przez co rośliny są bardziej podatne na pleśnie i grzyby. Z tego powodu niektórzy czekają do poszerzonego księżyca z zasianiem nasion. Przy pełni istnieje też tendencja do deszczu dlatego też w tym okresie podlewaj mniej swoje rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.