W Jaki Sposób Najlepiej Przechowywać Nasiona

Ze względu na to, że nie wszystkie nasiona, które kupujesz, będą wysiane w tym samym sezonie, potrzebują one odpowiedniego miejsca do przechowania. Jeśli nie przechowasz ich w odpowiedni sposób, mogą one całkowicie się zepsuć albo może to mieć negatywny wpływ na plon. Dowiedz się więc wszystkiego na temat odpowiedniego przechowywania nasion.

Istnieją dwa typy kategorii nasion:

Nasiona ortodoksyjne – nasiona, które przechodzą w rodzaj zimowego snu i przetrwają nawet suszę (takie nasiona możemy znaleźć na pustyni)
Nasiona oporne – nasiona, które nie przetrwają suszy i są wrażliwe na tego typu warunki

Nasiona marihuany należą do nasion ortodoksyjnych, które mogą przetrwać suszę i mogą być przez dłuższy czas przechowywane, ale bez ryzykownych niestabilności środowiska.

Kluczowe faktory, które trzeba wziąć pod uwagę przy przechowywaniu nasion to warunki otaczające nasiona, czyli środowiskowe oraz pojemniki, w których będą przechowywane. Do warunków środowiskowych należą: poziom wilgotności, temperatura oraz światło, oprócz tego również koncentracja tlenu oraz etylenu. Pojemnik, w którym będziesz przechowywać nasiona również odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiedni utrzyma warunki środowiskowe. Razem te faktory pomogą Ci w przechowaniu swoich nasion.

Warunki środowiskowe mające wpływ na jakość nasion:

– wilgotność: redukcja wilgotności zapewni, że Twoje nasiona nie zaczną kiełkować albo pleśnieć
– temperatura: większe wahania temperatury mogą mieć negatywny wpływ na żywotność nasion
– światło: światło potrzebne jest do kiełkowania; za dużo światła może prowadzić do tego, że nasiona „obudzą” się ze swojego snu i zaczną kiełkować
– koncentracja etylenu: etylen to ważny hormon roślinny, a nasiona zaraz po kontakcie z wodą albo wilgocią zaczynają go produkować (jest to kolejny powód, dlaczego środowisko, w którym przechowujesz nasiona powinno być możliwie suche)
– koncentracja tlenu: ograniczenie tlenu obniża bądź też zapobiega oddychania komórek nasion i w ten sposób ich kiełkowania

Ważnym jest, abyś swoje nasiona stopniowo i gruntownie wysuszył, zanim je odłożysz do przechowania. Ale ich wilgotność nie powinna osiągnąć 0%, ponieważ w ten sposób obumrą. Podczas dojrzewania i suszenia nasiona marihuany przygotowują się na fazę spoczynku wstrzymując większość swoich fizjologicznych procesów. Idealnym poziomem wilgotności nasion są 2-3% i można je osiągnąć używając środka pochłaniającego wilgoć. Znamy takie specyfiki z pudełek, kiedy kupujemy nowe buty. Te małe woreczki z napisem silica gel to właśnie pochłaniacze wilgoci. Ponadto można je łatwo kupić przez internet. Ryż to również znany środek pochłaniający wilgoć, jednak trzeba go regularnie wymieniać. Użycie czegoś do odwilgocenia znacznie poprawia jakość Twoich nasion. Nasiona marihuany należy trzymać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Utrzymanie stałych warunków gwarantuje stabilność Twoich przechowywanych nasion.

Metody przechowywania

Nadal trwają dyskusje na temat najbardziej odpowiedniego miejsca do przechowywania nasion. Wszystkie mają jednak swoje wady i zalety, a poniżej zrobiliśmy listę najważniejszych zaleceń:

– Lodówka: jest tam zimno i ciemno, jednak w lodówce panują różne stopnie wilgotności w zależności, co w niej trzymamy no i dodatkowo regularnie otwieramy i zamykamy do niej drzwi. Przechowywanie nasion w lodówce w woreczku strunowym i dodatkowo z pochłaniaczem wilgoci to świetna opcja, aby utrzymać stabilność nasion i jednocześnie zapobiec ich pleśnieniu. Najlepszym miejscem w lodówce jest jej tylna część, ponieważ tam występuje najmniej wilgoci.

– Zamrażarka: nie jest to zalecana metoda, gdyż temperatura w zamrażarce jest za niska dla nasion i niszczy ich komórki.

– Temperatura pokojowa: jeśli chcesz przetrzymywać nasiona przez kilka lat to możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej. Wybierz do tego najlepiej jakąś zamkniętą szafkę, gdzie będzie ciemno. Nasiona umieść w woreczku strunowym z pochłaniaczem wilgoci.

Pojemniki do przechowywania

Jeśli nasiona, które zakupiłeś są oryginalnie szczelnie zapakowane, to najlepiej je w takim stanie pozostawić. Jeśli samemu pakujesz nasiona do przechowania to dobrą inwestycją może okazać się zgrzewarka próżniowa. Jeśli takiej nie posiadasz i nie chcesz wydawać pieniędzy to równie dobrze możesz użyć słoika, który ma szczelne zamknięcie, np. z gumką. Większość plastikowych pojemników nie jest zalecana, ponieważ ich zamknięcia nie są szczelne. Poza tym molekuły wody są na tyle małe, aby spokojnie przedostać się przez pory w plastiku. Tym samym same woreczki z zipem nie będą odpowiednie do przechowywania nasion, ponieważ przepuszczają one światło, są podatne na zmianę temperatury i nie są wystarczająco szczelne.

Pojemniki z nakrętką, gdzie obydwie części są z różnych materiałów również nie są idealne (czyli słoik z metalową nakrętką, czy plastikowy pojemnik z metalową nakrętką), ponieważ te materiały w zależności od temperatury mogą się kurczyć albo powiększać. poleca się szklane słoiki ze szklaną nakrętką i gumką (np. takie, których kiedyś nasze babcie czy mamy używały do kiszenia ogórków). Są one bardzo szczelne i w połączeniu z ciemnym miejscem będą gwarantowały nasionom niezmienne środowisko.

Pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci umieszczony w pojemniku z nasionami ma więcej zalet. Będzie on utrzymywał wilgoć dokładnie przy 2-3%: ponadto pochłaniacze wilgoci wchłaniają nadmiar etylenu, który powstaje w naturalny sposób podczas procesu starzenia się nasion. Dzięki temu żywotność nasion będzie wydłużana. Paczuszki z silica gel można ponownie wykorzystać, nie są one jednorazowe, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Ryż też jest dobry, ale trzeba go co trochę wymieniać.

Przygotowanie

Etykiety – jeśli chcesz przechowywać nasiona różnych odmian to przydatne będą etykietki. Najlepiej nasiona pozostawić w oryginalnych opakowaniach, gdyż ochronią one Twoje nasiona przed światłem.

Pochłaniacz wilgoci – umieść pomiędzy nasionami a pochłaniaczem warstwę bawełny, aby miały pomiędzy sobą fizyczną granicę. Pomaga to w wchłanianiu nadmiernej wilgoci i zabezpiecza Twoje nasiona przed zniszczeniem.

Nasiona – wrzuć do pojemnika już podsuszone nasiona i go zamknij.

Odłóż słoik z nasionami wybrane przez Ciebie miejsce i czekaj na moment, w którym będziesz chciał ich użyć.

Nasiona marihuany to naturalne i żywe produkty i należy obchodzić się z nimi z ostrożnością. Jeśli odpowiednio się je przechowuje, mogą leżeć nawet 5 lat. Po 5 latach maleją szanse na wykiełkowanie jednak wielu growerom udało się wyhodować rośliny nawet z nasion leżących 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *