Uprawa Outdoor a Zwierzęta

Jak Uchronić Swoją Uprawę Przed Zwierzętami?

Podczas gdy my ludzie jesteśmy chyba jednymi żywimy stworzeniami, które używają marihuanę ze względu na jej psychoaktywne działanie, to wiele zwierząt traktuje tą roślinę jako pyszną i pożywną przekąskę. Atak na Twój ogród i spożycie przez zwierzęta Twoich roślin jest z pewnością ostatnią rzeczą, jaką byś sobie życzył.

Zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, rośliny mogą paść ofiarą różnych zwierząt, choć oczywiście uprawa na zewnątrz jest o wiele bardziej na to narażona. Jeśli chodzi o potencjalne zagrożenia dla roślin konopi, to jako pierwsze na myśl przychodzą małe szkodniki, takie jak mszyce i miniarki.

Należy jednak w równym stopniu podjąć działania obronne przed znacznie większą zwierzyną. Sarny, gryzonie, krety, lisy i zwierzęta domowe mogą uszkodzić rośliny tak bardzo, że wpłynie to na ich wielkość i jakość plonów.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak chronić swoje rośliny przed niektórymi gatunkami zwierząt.

Gryzonie

Szczury są niezwykle płodnymi zwierzętami, które szybko się rozmnażają i rodzą duże mioty. Ze względu na ich skryty tryb życia, mogą wchodzić do budynków i pozostawać tam niezauważone przez długi czas, a jednocześnie niezauważalnie się rozmnażać. Jednak szczury nie tylko mają łatwy dostęp do roślin konopi indyjskich na zewnątrz, ale mogą również szybko dostać się do roślin uprawianych w pomieszczeniach, zwłaszcza w środowiskach miejskich, gdzie ich populacja jest zazwyczaj bardzo duża.

Zamiast czekać na oznaki i ryzykować uszkodzenie roślin, lepszą strategią jest od samego początku zapewnienie bezpiecznego środowiska uprawy. Jeśli uważasz, że ryzyko inwazji gryzoni jest stosunkowo niskie, to zmniejszenie lub wyeliminowanie wszystkich możliwych szczelin, przez które gryzonie mogą się dostać do pomieszczenia powinno być wystarczające. Możesz uszczelnić te luki silikonem lub innym środkiem uszczelniającym.

Jednak jeśli szczury już znalazły drogę do Twojej uprawy, to będzie to widoczne przez odchody na podłodze i ewentualnie małe skubnięcia na liściach i łodygach. W tym przypadku najlepiej jest najpierw zabezpieczyć środowisko, a później nastawić pułapki, aby usunąć intruzów i zapobiec dalszym szkodom.

Możesz użyć przyjaznych dla zwierząt pułapek, które ich nie zabiją, a następnie wypuścić je na wolność. Jeśli jednak wokół jest zbyt wiele gryzoni, to nastawienie takiej pułapki okaże się niestety nieskuteczne i trzeba będzie niestety pozbawić gryzoni życia. Niektórzy hodowcy decydują się również na stosowanie trutek w celu zmniejszenia liczby szczurów. Nie jest to jednak opcja szczególnie przyjazna dla środowiska.

Growerzy mieszkających na bardziej wiejskich obszarach mogą również rozważyć zakup kota, który będzie skutecznie odganiał myszy. Chociaż koty od czasu do czasu podgryzają liście konopi, to generalnie powodują mniej szkód niż duża inwazja szczurów. Można użyć siatek, aby zapobiec szkodom wyrządzanym przez koty, ale niestety takie siatki nie powstrzymają szczurów.

Jelenie i Sarny

Jelenie i sarny to pod względem wielkości ciała przeciwieństwo szczurów. Te majestatyczne stworzenia są wspaniałym dla oka widokiem. Jeśli masz szczęście i masz ogród w odpowiednim miejscu, to często możesz zobaczyć te zwierzęta na własne oczy. Wiąże się to jednak z poważną wadą: jelenie i daniele zjadają codziennie duże ilości roślin, a widok i zapach liści konopi może być dla nich zbyt kuszący, by się im oprzeć.

Pierwszą obroną przed jeleniami jest postawienie stosunkowo wysokich ogrodzeń wokół miejsca uprawy, aby uniemożliwić zwierzętom deptanie grządek i niszczenie roślin. Jako dodatkową obronę można nad roślinami rozciągnąć siatki, na wypadek gdyby jelenie nabrały pewności siebie i nauczyły się przeskakiwać przez płoty. A ci, którzy mają do czynienia ze szczególnie odważnymi jeleniami, mogą być zmuszeni do dalszej modernizacji i postawienia ogrodzenia elektrycznego.
Można również zainstalować automatyczne systemy, które skutecznie odstraszają jelenie. Tutaj możemy wspomnieć o czujnikach ruchu lub systemach zraszania, które uruchamiają się, gdy zwierzyna znajdzie się zbyt blisko ogrodu.

Przy okazji, te techniki są również skuteczne w walce z dzikami.

Krety

Krety są mistrzami w kopaniu tuneli pod ziemią. Te podziemne ssaki używają swoich nieproporcjonalnie dużych kończyn przednich i pazurów do poruszania się pod ziemią. Jeśli korzenie waszych roślin konopi wejdą im w drogę, mogą wyrządzić wiele szkód.

Ponieważ zdrowie korzeni jest dla roślin niezbędne do pobierania składników odżywczych i wody z gleby, wszelkie uszkodzenia korzeni będą miały negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia roślin. Krety od czasu do czasu wychodzą na powierzchnię, usypując niewielkie kopce z ziemi. Te kretowiska to z pewnością znak rozpoznawczy ich obecności.

Jako środek zaradczy, można ustawić pułapki w ich tunelach, aby usunąć je z ogrodu. Żywe pułapki powinny być sprawdzane kilka razy dziennie. Jeśli znajdziesz kreta w pułapce, wypuść go jak najdalej od swojej uprawy. Ponoć roślina o nazwie Euphorbia lathyris może odpędzić małe owadożerne zwierzęta, emitując do ziemi zapach, który zwierzęta uznają za tak nieprzyjemny, że omijają ją z daleka. Wszystkie części tej rośliny, która wytwarza również mleczny sok, są trujące.

Zające i Króliki

Choć są urocze, to zające i króliki mogą w ogrodzie wyrządzić znaczne szkody. Bardzo lubią one kopać i są w stanie wykopać duże dziury w trawniku lub grządkach. Mogą one potencjalnie zniszczyć glebę wokół podstawy rośliny i ewentualnie uszkodzić korzenie i główną łodygę.

Aby skutecznie odstraszać zające i króliki, można stosować ogrodzenia lub siatki. Jeśli w jakiś sposób uda im się przedostać do ogrodu, można zastawić też żywe pułapki, aby później ponownie wypuścić gryzonie daleko od domu.

Lisy

Lisy są wszystkożernymi ssakami średniej wielkości, należącymi do rodziny wilków i szakali. Są one bardziej znane z porywania mniejszych zwierząt hodowlanych, ale mogą również stać się problemem dla ogrodników, ponieważ depczą rośliny lub kopią dziury w ogrodzie. Łatwo jest stwierdzić, czy lisy były w ogrodzie, ponieważ pozostawiają odchody i bardzo silnie pachnący mocz.

Pozbycie się lisa z ogrodu jest bardzo trudne. Ich zwinna natura pozwala im z łatwością pokonywać ogrodzenia. Większość hodowców będzie zatem musiała podjąć środki zapobiegawcze. Upewnij się, że zasypałeś wszystkie wykopane przez nie dziury, aby nie wpadły na pomysł założenia tam lisiej nory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.