Najlepsza Ziemia Do Uprawy

Cannabis potrzebuje konkretnej ziemi. Gleba, w której uprawiasz swoje rośliny jest miejscem, gdzie wszystko się zaczyna i, jeśli nie popełnisz żadnego błędu, to reszta pójdzie jak po maśle. Zapraszamy Cie do lektury tego artykułu. Znajdziesz tutaj informacje, jak wybrać najlepszą ziemię do uprawy marihuany. Jeden z najważniejszych kroków w kultywacji tej rośliny znajduje się bezpośrednio u źródła, czyli w ziemi.

Jeśli zapewnisz swoim roślinom odpowiednią ziemię, to może to im znacznie ułatwić wegetację oraz kwitnienie. Jeśli wybierzesz byle jaką ziemię, to będziesz miał więcej pracy, gdy rośliny już będą rosły, ponieważ cały czas będziesz musiał dodawać im odżywek. Nie jest to idealne rozwiązanie, szczególnie, jeśli jesteś nowicjuszem bez dużego doświadczenia.

W tym artykule zajmiemy się opisaniem podstaw dla dobrej gleby, które potrzebują Twoje rośliny do jak najlepszego wzrostu. Pomoże Ci on też w podjęciu decyzji, czy chcesz uprawiać w domu czy na dworze oraz czy chcesz sadzić do doniczek czy od razu do ziemi (jeśli jeszcze się nie zdecydowałeś).

Obojętnie na co się nie zdecydujesz, w każdym przypadku dobra ziemia będzie konieczna. Obojętnie, czy jesteś doświadczonym growerem czy czytasz to tylko po to, aby zaczerpnąć kilku informacji. Z nami dobrze trafiłeś.

Co sprawia, że ziemia dla marihuany jest dobra?

Zanim zaczniesz szukać ziemi do kupienia i zanim w ogóle zdecydujesz się na to, czy będziesz uprawiał w domu czy na dworze, powinieneś wiedzieć, jaki rodzaj ziemi preferuje marihuana. Ważne jest, aby gleba utrzymywała równowagę składników odżywczych dla marihuany i aby oferowała idealne środowisko dla wody oraz przepływu powietrza.

Jeśli będziesz rozglądał się za ziemią, to musisz zwracać uwagę na następujące rzeczy:

1. jakie składniki odżywcze są w niej zawarte,
2. w jakich dawkach są dostępne
3. poziom pH

Jeśli myślisz, że to wszystko jest niepotrzebne, to spójrz na to z innej strony. Wszystko, co jest zawarte w glebie, będzie wchłaniane przez roślinę, którą później będziesz palił. To tak, jak uprawianie warzyw w ogródku. Nie będziesz nawoził ich chemią, bo chcesz mieć wielowartościowe i zdrowe warzywa. Dlatego zwracaj uwagę na to, aby ziemia, którą kupisz, była jak najbardziej przystosowana do marihuany. Jeśli ma ona jakość bio, to możesz być spokojny, że będzie ona właściwa.

Oprócz tego, że ziemia będzie wolna od chemikaliów, drugą istotną rzeczą jest poziom pH. To właśnie on jest zawsze inny, w zależności od gleby. Marihuana preferuje poziom pH wahający się pomiędzy 5,5 – 6,8.

Twoja gleba powinna od razu zawierać w sobie nawozy, przede wszystkim, jeśli po raz pierwszy uprawiasz. Jeśli tak nie jest, to będziesz musiał nawozić swoje rośliny, co oznacza dodatkową pracę. Jeśli ziemia nie będzie zawierała składników odżywczych, to na nic Ci się nie zda. Gleba, której brakuje odżywek nie jest dobrym środowiskiem do uprawy marihuany.

Perfekcyjna ziemia dla roślin marihuany powinna zawierać wszystkie elementy, jakie ta roślina preferuje, i to w idealnych proporcjach: azot, potas i fosfor. Niektóre mieszanki ziemi zawierają wysoką dawkę azotu, ale niską dawkę fosforu, co nie nadaje się dla osób, które chcą po prostu uprawiać. Zwracaj uwagę na zrównoważony poziom odżywek pomiędzy tymi trzema pierwiastkami.

W Europie standardem są następujące dawki składników odżywczych:
200 – 450 mg/l N (azot)
200 – 500 mg/l P (fosfor)
300 – 550 mg/l K (potas)
80 – 120 mg/l Mg (magnez)

Stosowanie odpowiedniej ziemi oraz odpowiednich doniczek

Jeśli uprawiasz swoje rośliny w doniczkach, obojętnie czy na dworze czy w domu, musisz wziąć pod uwagę odwadnianie oraz przepływ powietrza. Gliniane doniczki będą wchłaniały część wody z ziemi. Bardziej odpowiednie będą doniczki plastikowe. Pamiętaj o tym, aby doniczki z dołu miały dziury, przez które będzie wylatywać woda.

Twoja gleba musi umożliwiać maksymalny przepływ wody oraz powietrza. Ważną rolę gra również to, ile ziemi używasz i jak bardzo upchasz ją w doniczce, ponieważ zbyt ciasno upchana ziemia nie będzie dostatecznie przepuszczać wody, tylko ją utrzymywać.

Jeśli będziesz podlewał rośliny, woda musi spływać aż do samego końca korzeni. Upchana ziemia, oprócz wody, będzie też blokować odpowiednie rozłożenie składników odżywczych. Idealna ziemia dla cannabisu powinna umożliwiać odpowiedni drenaż i szybki wzrost korzeni. Powinna ona mieć odpowiednie proporcje wody oraz powietrza.

Ziemia do marihuany w doniczkach

Rośliny rosnące w doniczkach oznaczają, że będziesz miał stałą kontrolę nad medium, w którym będą rosły rośliny. Bez otaczającego wokół środowiska nic z zewnątrz nie będzie w stanie dodatkowo odżywiać bądź niszczyć Twoją roślinę. W pewnym stopniu jest to dobre, z drugiej strony będzie wymagało od Ciebie większej uwagi w czasie wegetacji rośliny oraz jej kwitnienia, gdyż będziesz musiał się upewniać, że ilość składników odżywczych jest zachowana.

Gdy roślina rośnie w doniczce, to Ty jesteś jedynym źródłem jej nawożenia i pożywienia. Oznacza to, że musisz dokładnie sprawdzać ich ilość w ziemi, w razie gdyby Twoje rośliny czegoś potrzebowały albo czegoś miały za dużo.

Obojętnie, czy indoor albo outdoor, tu i tu możesz używać tych samych doniczek oraz tej samej ziemi. Musisz tylko skrupulatnie kontrolować ilości składników odżywczych oraz poziom pH. Zminimalizujesz tym ryzyko ataku szkodników, które żyją w pobliżu Twoich roślin.

Wrażliwość Twoich roślin na potrzeby podczas całego procesu wzrostu to w gruncie rzeczy jedyna droga, aby wiedzieć, kiedy potrzebują one składników odżywczych. Pomaga Ci to też w utrzymaniu perfekcyjnego klimatu.

Ziemia do marihuany na zewnątrz

W momencie, gdy wybierasz ziemię do uprawy marihuany ważne jest, aby wiedzieć, jaka ziemia występuje w danym miejscu, które wybrałeś pod uprawę oraz jaka ziemia jest w pobliżu. Rośliny będą bowiem pobierać odżywki nie tylko z miejsca, w którym rosną, ale i z sąsiedztwa, i jeżeli warunki nie będą dla nich odpowiednie, to nie będą dobrze rosły.

Uprawa marihuany w gliniastej ziemi nie jest idealna i też nie jest zalecana. Jednak w ziemi piaszczystej oraz luźniej rośnie całkiem dobrze. Takie warunki umożliwiają przemieszczanie się wody oraz wzrost korzeni, jak i cyrkulację powietrza.

Rośnięcie na wolnym powietrzu oznacza też, że Twoje rośliny nie będą miały ograniczeń, jeśli chodzi o wzrost korzeni, co może się dziać w przypadku doniczek. Dzięki temu rośliny mogą dowolnie rosnąć i stawać się coraz większe i coraz bardziej wybujałe, a tym samym na końcu dać większy plon.

Aby wszystko to było możliwe, musisz najpierw sprawdzić ziemię w miejscu uprawy. W zależności od miejsca, zmienia się poziom pH gleby i jeśli będzie ona za kwaśna, albo za alkaliczna, to rośliny nie będą się poprawnie rozwijać.

Co dzieje się w przypadku, gdy gleba ma nieodpowiedni poziom pH?

Może zająć Ci to trochę czasu, zanim stworzysz odpowiednie warunki do uprawy, ponieważ zanim posadzisz swoje rośliny, musisz przygotować ziemię nawożąc ją. Możesz też posadzić rośliny w doniczkach, co jednak gryzie się z uprawą outdoor. Wszystko zależy tylko od tego, co chcesz osiągnąć i ile masz czasu.

Gdy tylko stworzysz idealne otoczenie dla roślin, sieć mikrobów oraz owadów żyjących w ziemi stanie się również źródłem składników odżywczych dla Twoich roślin, co oznacza mniej pracy dla Ciebie i lepsze plony.

Zrób sam ziemię do uprawy

Jest to zawsze alternatywa do ziemi kupnej i ma ona wiele zalet. W tym przypadku zalecamy Ci stworzenie tak zwanej Recycled Organic Living Soil (ROLS). O tym, jak samemu stworzyć ziemię do uprawy możesz przeczytać w artykule: Zrób To Sam – Ziemia Do Uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *