Jakie Nasiona Kupić? Regularne, z Autofloweringiem czy Feminizowane?

Zakup nasion marihuany to w dzisiejszych czasach coś więcej niż tylko nabycie kilku nasion do wysiania. Wiedziałeś, że istnieje wiele możliwości przy ich zakupie? Istnieją nasiona regularne, samokwitnące, czyli z autofloweringiem i feminizowane. Ale które z nich wybrać? Zajmiemy się tutaj przedstawieniem Ci możliwie wszystkich zalet i wad tych poszczególnych opcji i wyjaśnimy, na które powinieneś się zdecydować. Każdy rodzaj nasion pasuje do innego rodzaju uprawy.

Kiedyś po prostu kupowało się nasiona, siało je i po pewnym czasie była już piękna marihuana. W dzisiejszych czasach istnieje już tyle gatunków, odmian i rodzajów nasion, że początkujący grower może się nieźle pogubić i zniechęcić do uprawy, zanim w ogóle kupi nasiona. W czym więc one się między sobą różnią? Rzeczywiście pomiędzy poszczególnymi nasionami mogą występować spore różnice. Obecnie rynek nasion konopi otwiera przed hodowcami nieograniczone możliwości jeśli chodzi o urządzenie swojego ogrodu do uprawy. Jedyną granicą stanowi tutaj tylko niebo.

Wybór rodzaju nasion marihuany bardzo zależy od tego, jak ma wyglądać Twój ogród. Produkcja marihuany na własny użytek znacznie różni się od jej produkcji w celu sprzedaży czy dzielenia się nią z innymi. Pomożemy Ci nieco rozjaśnić sytuację jakie nasiona możesz kupić, dlaczego powinieneś kupić takie a nie inne i wymienimy Ci ich wady oraz zalety. Na rynku nasion marihuany istnieje około 1000 różnych odmian, a więc każdy znajdzie w tym coś dla siebie.

Nie chodzi tutaj o to, jakie nasiona masz kupić. Chodzi tylko o to, abyś wiedział, że Twoja ulubiona odmiana nasion marihuany dostępna jest jako nasiona regularne, z autofloweringiem oraz feminizowane.

Wady i zalety regularnych nasion konopi

Obecnie regularne nasiona marihuany zajmują najmniejszą część rynku nasion konopi. Dzieje się tak, ponieważ mało kto je jeszcze kupuje. I są ku temu powody. W dobie legalizacji marihuany, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, okazuje się, że właściwie każdy może sobie hodować marihuanę w domu. Oczywiście pod warunkiem, że zamieszkuje on też kraj, w którym jest to legalne. Każdy grower, który interesuje się breedingiem, (breeding = tworzenie nowych odmian), będzie też zainteresowany regularnymi nasionami.

W naturze roślina marihuany występuje w dwóch płciach. Męska roślina zapyla żeńską roślinę, która rodzi nowe nasiona i w ten sposób roślina ta podtrzymuje swój gatunek, aby nie wyginął. Dla hodowców oznacza to, że nie mają oni żadnej kontroli nad tym, ile roślin będzie żeńskich a ile męskich. Jeśli hodujesz rośliny w celu produkcji nasion, bo chcesz mieć swoje a nie kupne, to musisz posiadać rośliny obydwu płci.

Powody, dlaczego warto kupić regularne nasiona:

– hodujesz nie tylko na własny użytek
– breeding, czyli tworzenie nowych odmian, to główny cel Twojej uprawy
– nasiona regularne są tańsze niż te z autofloweringiem czy feminizowane
– szanujesz marihuanę w jej naturalnej postaci

Powody, dlaczego nie warto kupić regularnych nasion:

– chcesz hodować tylko dla siebie
– nie chcesz zajmować się breedingiem

Wady i zalety feminizowanych nasion konopi

Holenderscy hodowcy w późnych latach 90tych XX wieku przypadkowo natrafili na feminizowane nasiona i też od tamtej pory są one całkowitym faworytem. Jak sama nazwa już wskazuje, nasiona te specjalnie zostały tak wyhodowane aby rodzić tylko i wyłącznie żeńskie rośliny. Jeśli masz już jakieś doświadczenie w uprawie konopi to możesz sobie wyobrazić, że ma to pewne korzyści. Jeśli wiemy, że nasze rośliny są żeńskie, to umożliwia to nam mieć spory wpływ na wynik naszych plonów. Nasiona regularne nie dają nam takiej możliwości.

Gdy tylko feminizowane nasiona stały się popularne wśród hodowców, wykazywały one jeszcze w pewnym stopniu zawodne. Istniało bowiem wysokie prawdopodobieństwo rozwoju hermafrodyt i poza tym rośliny te nie były tak odporne jak te, które hodowano z nasion regularnych. Jednak po kilku dekadach ćwiczeń hodowcy nabrali wprawy. Jeśli chcesz, aby Twój ogród po zbiorach nadal został utrzymany, to feminizowane nasiona niezbyt się do tego nadają. Nie ma bowiem możliwości utworzenia męskich roślin, aby otrzymać nasiona. Oznacza to, że zaraz po żniwach musisz zakupić nowe nasiona.

Powody, dlaczego warto kupić feminizowane nasiona:

– chcesz uzyskać jak najwięcej pąków
– nie potrzebujesz męskich roślin
– hodujesz głównie na własny użytek

Powody, dlaczego nie warto kupić feminizowanych nasion:

– nie hodujesz na własny użytek, a dla szerszej publiczności
– potrzebujesz męskich roślin w celu breedingu

Wady i zalety samokwitnących nasion konopi (z autofloweringiem)

Teraz przejdziemy do tematu prawdziwego przełomu jeśli chodzi o uprawę marihuany. Samokwitnące nasiona, czyli z autofloweringiem, pojawiły się około jakichś 10 lat temu po tym, jak hodowcy wyeliminowali źródła zaburzeń w feminizowanych nasionach. Początkowo stworzono nasiona autofloweringowe, aby znacznie ułatwić uprawę marihuany niedoświadczonym osobom. Ale w międzyczasie samokwitnące odmiany są używane nawet przez te osoby, które uznają się za istnych guru jeśli chodzi o hodowlę. Nasiona z autofloweringiem są na tyle dobre, że nie musimy rezygnować z dobrej jakości, smaku czy aromatu. Są to świetne nasiona i są ponadto feminizowane.

Nasiona samokwitnące nie wymagają zmiany czasu naświetlania, aby przejść z fazy wzrostu do fazy kwitnienia. Z biegiem czasu same zaczynają kwitnąć co prowadzi do tego, że bardzo szybko rosną i się rozwijają. Większość samokwitnących roślin rozwija się w przeciągu 10 tygodni od kiełka do gotowej do zbioru rośliny. Czyni to je wyjątkowo łatweymi w pielęgnacji w porównaniu do innych typów nasion.

Ponadto z tych nasion nie wyrastają nie wiadomo jak duże rośliny, dzięki czemu są one świetną alternatywą dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca do uprawy. Być może jednak w Twoim przypadku jest tak, że po prostu nie chcesz zostać zauważonym i zachować dyskrecję. Oprócz tego, że rośliny te szybciej się rozwijają, są też o wiele łatwiejsze w uprawie niż nasiona regularne. Dla tych, którzy sadzą pierwszy raz mamy dobrą wiadomość: autofloweringowe nasiona są w stanie wybaczyć wiele błędów, jakie popełnimy za pierwszym razem.

Jedyną ciemną stroną nasion samokwitnących jest ilość plonów. Ze względu na to, że te rośliny nie rosną zbyt wielkie, nie są też w stanie wyprodukować nie wiadomo ile pąków i w porównaniu do odmian regularnych czy tylko feminizowanych plony mogą okazać się nieco mniejsze.

Powody, dlaczego warto kupić nasiona z autofloweringiem:

– masz mało miejsca do uprawy
– nie chcesz, aby ktoś zauważył, że uprawiasz marihuanę
– nie posiadasz zbyt dużo doświadczenia w uprawie
– nie należysz do cierpliwych osób i chcesz jak najszybciej zbierać plony

Powody, dlaczego nie warto kupić nasion z autofloweringiem:

– masz dużo miejsca na uprawę
– nie jesteś niecierpliwy i nie zależy Ci na czasie
– chcesz mieć absolutną kontrolę nad całym przebiegiem hodowli i chcesz sam poeksperymentować z odmianami

A więc wybór odpowiednich dla Ciebie nasion może wydawać się nieco skomplikowany, ale z drugiej strony nie jest też aż taki trudny. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć i jakim jesteś growerem. Wybór pomiędzy regularnymi, feminizowanymi oraz samokwitnącymi nasionami należy jeszcze do tych łatwiejszych. Znacznie trudniej jest zdecydować się, jaką chcesz odmianę, a jest ich naprawdę mnóstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *