Jakie Możliwości Oferuje Uprawa Outdoor

Uprawa outdoor jest niezwykle satysfakcjonującym sposobem na uprawę własnych roślin konopi, a także miłym zajęciem. Wydajność uprawy outdoor jest ogromna, a koszty niskie. Twoje rośliny wykorzystują siły natury i energie wszechświata – światło słoneczne i światło gwiazd, świeże powietrze, wodę deszczową, wiatr, a jeśli sadzisz je bezpośrednio w ziemi, samą ziemię, co daje im dużo miejsca na rozwinięcie całego ich potencjału genetycznego. Jeśli teraz weźmiesz pod uwagę fazy księżyca, możesz naprawdę pracować w harmonii z naturą.

Istnieją dwie opcje uprawy na zewnątrz, w zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz i sposobu, w jaki chcesz uprawiać swoje ulubione rośliny na zewnątrz.

Bezpośrednio Do Ziemi Czy w Doniczkach?

Marihuana to bardzo wytrzymała roślina, która – jak niektórzy określają- rośnie jak chwast, ale zachowuje się jak diva. Umożliwienie roślinie wzrostu w jej pierwotnym środowisku – glebie – przynosi ogromne korzyści. Kiedy korzenie mogą rozprzestrzeniać się pozornie w nieskończoność, roślina może rozwinąć swój pełny potencjał i sprawia, że serca wielu hodowców marihuany biją szybciej na widok w pełni rozwiniętej rośliny marihuany. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia, żyzna gleba, która optymalnie dostarcza wszystkich składników odżywczych i jest wolna od pestycydów i innych zanieczyszczeń.

Można jednak również umieścić rośliny konopi w doniczkach, co również ma swoje zalety. W ten sposób jesteś bardziej mobilny ze swoimi roślinami i możesz ewentualnie chronić je przed burzami i innymi wpływami zewnętrznymi, umieszczając je w innym miejscu, gdzie będą chronione. W razie potrzeby można również przenieść je z cienia na słońce, w przeciwnym razie wzrost rośliny zostanie opóźniony, jeśli nie otrzyma ona wystarczającej ilości światła.

Można również kontrolować wielkość rośliny poprzez ograniczenie wzrostu korzeni wielkością doniczki, w jakiej się znajduje. Im większa doniczka, tym większa roślina. Ta uwaga jest prawdopodobnie interesująca dla tych, którzy uprawiają na tarasie lub balkonie i chcą chronić swoje rośliny przed ciekawskimi spojrzeniami. To prowadzi nas do kolejnego ważnego pytania: gdzie powinno się umieścić rośliny konopi?

Miejsce Uprawy i Warunki Środowiskowe

Jeśli zdecydowałeś się zasadzić swoje rośliny konopi bezpośrednio w ziemi, upewnij się, że temperatura gleby nie jest niższa niż 15°C. Wstępnie wyhodowane rośliny o wielkości co najmniej 40 cm najlepiej sadzić do gruntu od połowy maja. Tutaj dobrą orientacją jest tak zwana „Zimna Zośka” czy też „Zimni Ogrodnicy”, czyli czas pomiędzy 11 a 15 maja.

Zimna Zośka albo Zimni Ogrodnicy to określenie zjawiska klimatycznego, które jest charakterystyczne dla regionów Środkowej Europy. Do połowy maja nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską) utrzymuje się wyż baryczny, po czym następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Wraz ze słabnącym wyżem napływa niż baryczny, który niesie ze sobą zimne powietrze z obszarów polarnych. Wtedy mogą się pojawić przymrozki, a jak wiadomo konopie są wrażliwe na mróz.

Należy również zawsze pamiętać o temperaturze zewnętrznej, która musi wynosić od 20 do 28°C, aby uzyskać optymalne rezultaty. Zanim wystawisz rośliny na zewnątrz, ważne jest, aby miały one już dobrze rozwinięty system korzenny. To samo dotyczy uprawy w doniczkach. Od połowy maja nie trzeba się już martwić, bo od tego momentu nie powinno być już żadnych mrozów. Jeśli nie jesteś pewny, możesz również wystawić rośliny na zewnątrz od początku czerwca. Daje im to dużo czasu na wzrost i kwitnienie aż do jesieni.

Jeśli nie masz możliwości rozpoczęcia uprawy na wolnym powietrzu w swoim prywatnym ogrodzie, na tarasie lub na balkonie, nadal możesz udać się w nieprzejezdny i niechroniony teren. Tak zwana uprawa partyzancka, czyli guerilla growing, również nie jest obce miłośnikom konopi. Jeśli tylko spełnione są wszystkie warunki ekologiczne, a przede wszystkim nie jest zagrożone własne bezpieczeństwo, to jest to coś, co z pewnością trzeba przeżyć. W każdym przypadku, rośliny powinny być wystawione na działanie wystarczającej ilości światła, znajdować się w pobliżu źródła wody i, w najlepszym przypadku, być chronione przed zwierzętami.

Należy pamiętać, że marihuana jest rośliną fotoperiodyczną, tzn. że proces jej dojrzewania jest zależny od światła. Do fazy wzrostu roślina konopi potrzebuje co najmniej 18 godzin światła, a aby móc przejść do fazy kwitnienia potrzebuje mniej niż 15 godzin światła dziennego. W naszych szerokościach geograficznych dni wraz z przesileniem letnim (20 czerwica) stają się coraz krótsze. Faza kwitnienia rozpoczyna się powoli pod koniec czerwca i w zależności od odmiany może trwać do późnej jesieni. Szczególne znaczenie ma tutaj kwestia odmiany, która może zadecydować o sukcesie lub porażce.

Które Odmiany Nadają Się Do Uprawy Na Zewnątrz?

Odmiany, które nadają się do uprawy na zewnątrz są zazwyczaj bardziej odporne na szkodniki lub grzyby i lepiej znoszą stres spowodowany przez zimno lub ciepło. Są one po prostu bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Istnieją odmiany, które kwitną szybciej i te, które kwitną wolniej, tutaj decydujesz zgodnie z wiedzą na temat warunków środowiskowych. Najlepiej jest wybrać odmianę, która jest dobrze przystosowana do warunków środowiskowych panujących w danym regionie.

Jeśli wiadomo już, że w danym regionie będzie panował wilgotny i mokry klimat z okresami chłodów jesienią od początku października i że częściej mogą występować burze, lepiej wybrać odmianę o krótkim okresie kwitnienia, która osiągnie pełną dojrzałość pod koniec września i będzie można ją zebrać przed utratą plonów spowodowaną czynnikami pogodowymi.

Jeśli masz preferencje co do smaku i działania, to oczywiście powinny być one uwzględnione, podobnie jak wielkość, czas kwitnienia i wydajność. W różnych seedbankach znajdziesz specjalne odmiany do uprawy na zewnątrz, tam też można uzyskać informacje na temat najważniejszych cech poszczególnych odmian.

Dobrym wyborem do uprawy outdoor są genetyki automatycznie kwitnące, ponieważ rozpoczynają kwitnienie niezależnie od światła i są stosunkowo proste w obsłudze. Teraz, gdy wybrałeś już lokalizację i jedną lub więcej odmian, skąd wziąć rośliny konopi, które mają co najmniej 40 cm wysokości?

Odpowiednimi odmianami do uprawy outdoor są, na przykład: Big Poison, Critical Russian, Easy Sativa XXL, Gold Mery, Maroc, Outdoor Star, Passion#1, Purple Maroc, Rudealis Skunk#2 oraz Shaman.

Przygotowania Do Uprawy Na Wolnym Powietrzu

Jeśli planujesz wystawić rośliny na zewnątrz na początku czerwca, to musisz rozpocząć swoje przygotowania w pomieszczeniach na początku/połowie kwietnia, w zależności od tego, czy uprawiasz z nasion czy z sadzonek. W przypadku uprawy z nasion, należy odczekać od 4 do 8 tygodni, aby rośliny osiągnęły optymalny rozmiar i były gotowe do przeniesienia na zewnątrz. Sadzonki powinny mieć co najmniej 3 do maksymalnie 6 tygodni, zanim wystawisz je na dwór.

Masz kilka opcji, aby wstępnie uprawiać rośliny konopi w zamkniętych pomieszczeniach, w kontrolowanym środowisku, dzięki czemu rozwiną one zdrowy system korzeniowy i staną się bardziej odporne na wpływy zewnętrzne. Jedną z opcji jest uprawa roślin w namiocie uprawowym, czyli growboxie, pod sztucznym światłem (żarówki energooszczędne, świetlówki lub diody LED). Rośliny można też umieścić np. na słonecznym parapecie. Upewnij się, że rośliny otrzymują wystarczającą ilość światła (co najmniej 18h), nie są narażone na duże wahania temperatury, a ponadto otrzymują wystarczający dopływ wiatru.

Gdy rośliny osiągną pożądaną wielkość, są zdrowe i silne, a warunki środowiskowe są optymalne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać je na zewnątrz.

Rada eksperta:

Najlepszą porą dnia na wystawienie roślin konopi na zewnątrz jest popołudnie w pochmurny dzień. Jeśli uprawiałeś rośliny w pomieszczeniach, muszą się one przyzwyczaić do intensywnego światła słonecznego. Na początku najlepiej wystawić je na zewnątrz na kilka godzin i nigdy nie wystawiać na bezpośrednie południowe słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *