Dlaczego Niektóre Odmiany Są Fioletowe?

Poprzez fioletowy kolor pąków natura pokazuje nam, że nawet marihuana może być kolorowa. Ale co właściwie sprawia, że stają się one fioletowe i czy można je reprodukować w swoim ogrodzie? Jeśli ciekawi Cię, jakie cechy charakterystyczne sprawiają, że niektóre odmiany stają się fioletowe i chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób stworzyć takie w sowim ogrodzie, to zapraszamy do lektury.

Przez długi czas fioletowe pąki były wśród palaczy marihuany bardzo pożądane. Fioletowa marihuana głównie jest kojarzona jako silniejsze zioło i dlatego bardziej preferowana. Dla innych, którzy wyhodowali fioletowe rośliny, jest to łatwy sposób na zaimponowanie swoim znajomym albo klientom i na urozmaicenie przeżyć z nią związanych. Nieważne, z jakiego powodu jest pożądana, fioletowa marihuana ma w sobie coś więcej niż tylko fioletowe zabarwienie.

Rzeczywiście istnieją pewne warunki, w których roślina marihuany z większym prawdopodobieństwem wyrosną fioletowe. Aby również i Twoje rośliny przyjęły taki kolor, musi ona zawierać konkretne chemikalia, które niekoniecznie są zawarte w innych odmianach. Dlatego też inne rośliny, nawet jeśli posiadają chemikalia zmieniające kolor, nie staną się zielone. Jeśli w następnym sezonie chwiałbyś mieć fioletowe pąki, to istnieją nawet metody dzięki którym możesz zachęcić swoje roślinki do tego, aby przyjęły właśnie ten kolor.

Odmiany o zwiększonej zawartości antocyjanów

Sekretem fioletowego zabarwienia, które pojawia się u niektórych odmian jest tak zwana chemikalia o nazwie antocyjan. Odmiany, które w efekcie są fioletowe, stają się takie w wyniku posiadania wysokiego poziomu właśnie antocyjanów, których nie ma w innych odmianach. Antocyjany są także odpowiedzialne za kolor bakłażanów czy borówek i są zawarte także w innych owocach czy warzywach. Mają one zdolność do zafarbowania rzeczy na fioletowo i dodatkowo posiadają inne właściwości, które są korzystne dla naszego organizmu.

Chlorofil to składnik chemiczny, który sprawia, że zarówno marihuana jak i inne rośliny są zielone, ponieważ jest on dominującym pigmentem. Jednak w odpowiednim klimacie chlorofil zaczyna się rozkładać i jeśli roślina posiada również wysoki poziom antocyjanów, jej liście zaczynają zmieniać kolor na fioletowy.

Rzeczywiście rozpad chlorofilu występuje u wszystkich roślin marihuany i w większości przypadków ich liście zaczynają zmieniać kolor na żółty albo brązowy, ale tylko w niektórych przypadkach stają się fioletowe. U odmian z wysokim poziomem antocyjanów liście oraz kwiaty zmieniają kolor na fioletowy. Oznacza to, że pąki stają się fioletowe dopiero na kilka tygodni przed ich zbiorem.

Stworzenie odpowiedniego środowiska i otoczenia dla fioletowych odmian

Oczywiście cała sztuczka stworzenia fioletowych odmian polega, w pierwszej kolejności, na wyborze odmian, które zawierają wysoki poziom antocyjanów. Istnieje kilka odmian, które z natury mają wysoki poziom tej substancji i których nasiona można kupić. Oznacza to, że aby pąki stały się fioletowe, nie trzeba zbyt dużo wysiłku ze strony growera. Mimo to istnieje kilka rzeczy, które można wykonać w trakcie wzrostu rośliny, aby jej fioletowy kolor stał się jeszcze bardziej intensywny.

Niektóre odmiany, które już posiadają wysoki poziom antocyjanów, to Haze Berry, Bluberry Kush, Bluematic oraz Northern Lights Automatic. Ważnym jest, aby wybrać tą odmianę, która posiada naturalne właściwości przyjęcia fioletowego zabarwienia przed zbiorem, ponieważ istnieje znikłe prawdopodobieństwo, że te odmiany, którym brakuje antocyjanów, zafarbują się na fioletowo.

Gdy tylko wybierzesz odmianę z wysokim poziomem antocyjanów, zmiana warunków podczas jej kwitnienia może pomóc temu pigmentowi na intensywniejszy rozwój. Jeśli marihuana rośnie na dworze, to mówimy tutaj o jesieni, kiedy to w nocy panują niższe temperatury. W tym przypadku natura sama zadba o to, aby Twoje rośliny miały piękny, fioletowy kolor.

Jeśli Twoje rośliny rosną w domu, to podczas ich kwitnienia możesz zmienić nocne temperatury do poniżej 10 stopni Celsjusza. Wtedy pąki powinny zacząć zmieniać kolor na fioletowy. Obniżenie temperatury do poniżej 10 stopni w domu może jednak być dosyć trudne i kosztowne.

Zalety antocyjanów

Fioletowe pąki z pewnością mają ciekawy i nietypowy wygląd, ale czy mają one dla konsumenta coś jeszcze do zaoferowania? Fioletowe odmiany z reguły są poszukiwane, ponieważ są one ogólnie mocniejsze niż inne odmiany marihuany. Ale czy to prawda? Kolor odmiany nie ma nic wspólnego i w żaden sposób nie przyczynia się do jej mocy, ale obecność antocyjanów może nieść za sobą medyczne korzyści dla konsumenta.

Antocyjany to doskonałe antyoksydanty, które występują we wszystkich fioletowych roślinach, jak borówki czy bakłażany. W momencie, gdy poziom antocyjanów w danej odmianie marihuany jest wyjątkowo wysoki, możliwym jest, że konsument spożyje razem z nią kilka antyoksydantów antocyjanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *