ABC Anatomii Marihuany

Marzysz o stworzeniu perfekcyjnej uprawy marihuany? To pierwszą rzeczą jaką musisz wiedzieć jest wszystko o anatomii tej rośliny. Każda pojedyncza część tej rośliny odgrywa decydującą rolę przy powstaniu ostatecznego produktu. Wiedza na ten temat to podstawa dla każdego growera, zarówno początkującego jak i profesjonalisty. Anatomia rośliny marihuany, jak każdego innego organizmu jest bardzo kompleksowa. Jest to coś więcej niż tylko pąki, z których na końcu czerpiemy największą przyjemność. Zrozumienie i wiedza na temat poszczególnych części rośliny, jak kielich, słupek czy trychomy pomoże Ci wyhodować roślinę, która będzie bardziej spersonalizowana. Wynik końcowy, jaki otrzymasz po zbiorze, to nie tylko pąki i liście marihuany, ale też inne faktory zawierające informacje o przeżyciach, jakich doznasz podczas jej palenia. Do takich należą szczególnie czy dana roślina to Indica czy Sativa oraz czy Twoja roślina jest rodzaju męskiego czy żeńskiego.

Indica i Sativa

Marihuana dzieli się na dwa główne gatunki: Indica oraz Sativa. Jest to bardzo istotna informacja dla każdego, kto uprawia marihuanę albo używa ją w celach leczniczych. Zważając na różnice pomiędzy cechami wzrostu, wyglądem i ich różniącymi się efektami, jakie wywołują, można nawet powiedzieć, że są to dwa zupełnie różne rodzaje rośliny marihuany. Mają one nie tylko różne zastosowanie w dziedzinie medycyny, ale powodują też różne efekty w naszym ciele oraz mózgu.

Roślina gatunku Indici rośnie mała, ale zwarta, natomiast roślina Sativy wyrasta na większą i smuklejszą. Jest to główna zewnętrzna różnica, jaką możemy dostrzec na pierwszy rzut oka. W ogrodzie Indici mają skłonność do tego, że rosną bardziej krzaczaste, a Sativy wyglądają niczym małe drzewka.

Czyste odmiany Sativy są bardzo rzadkie i niemalże niedostępne na rynku. Większość odmian, które obecnie są dostępne na rynku w postaci nasion czy produktów cannabisowych, to odmiany hybrydowe. Oznacza to, że powstały one w wyniku skrzyżowania ze sobą wariantów Indici oraz Sativy. Efekty obydwu gatunków są bardzo zróżnicowane – Indica powoduje high, który jest bardziej fizyczny, podczas gdy Sativa bardziej wpływa na psychikę. Są one używane do leczenia różnych schorzeń i wywołują różne przeżycia. Indici świetnie nadają się w celu odprężenia po ciężkim i męczącym dniu, natomiast Sativa jest przeznaczona dla osób, które chcą nabrać werwy do działania.

Męskie i żeńskie

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć o swojej roślinie marihuany to to, czy jest ona rodzaju żeńskiego czy męskiego. Jest to ważne ze względu na to, że tylko jedna z nich produkuje pąki, które będziesz mógł palić, ta druga natomiast tego nie czyni. Jeśli kupisz nasiona regularne, to niektóre z nich będą męskie, a reszta żeńskie. Męska roślina zapyli żeńską a ta rozpocznie produkcję nasion. Ale niezapylona, żeńska roślina wyrośnie na bogate w pąki drzewko, i to właśnie takie rośliny można głównie znaleźć na plantacji marihuany.

Większość hodowców nie chce mieć męskich roślin, ponieważ w momencie kiedy zapylą one rośliny żeńskie, nie otrzymają oni już tak upragnionych do palenia pąków. Niemniej jednak męskie rośliny też mają swój sens jeśli chodzi o genetykę marihuany. Męskie rośliny są wykorzystywane w hodowli do breedingu, czyli tworzenia własnych, nowych odmian. Są one doskonałe dla tych, którzy lubią się trochę pobawić i poeksperymentować.
W dzisiejszych czasach można jednak już kupić wyłącznie żeńskie, czyli feminizowane nasiona, z których wyrosną tylko żeńskie rośliny. Jeśli jednak kupujemy nasiona regularne, a nie zależy nam na produkcji nasion to należy zwracać szczególną uwagę na to, aby usunąć męskie rośliny zanim uda im się zapylić żeńskie.

Części rośliny

Roślina marihuany wyrasta na długiej i cienkiej łodydze. Jej liście wyrastają z łodygi w miejscu zwanym węzłem. Na samym czubku rośliny znajduje się pąk wierzchołkowy, który może przybrać różne wielkości.

Pąk wierzchołkowy
Pąk wierzchołkowy to dokładnie ta część rośliny, która rozwija się już na samym końcu jej żywotu. To właśnie pąk wierzchołkowy wyrasta na największy i najgrubszy. Niemniej jednak pod nim rozwijają się również pąki, zarówno na samej łodydze, jak i na innych odgałęzieniach. Różne metody uprawy pozwalają na zachęcenie rośliny do produkowania większych i grubszych pąków, dzięki czemu plon również stanie się bardziej wydajniejszy.

Kielich
Podczas gdy pąk wierzchołkowy jest końcem rośliny, z którego wyrastają pąki, to kielich jest właśnie pąkiem. Jest to ta część rośliny, z której pozyskujemy plon do wytworzenia produktu końcowego, czyli suszu do palenia. Jeśli więc palisz marihuanę, to praktycznie wszystko, co w niej najlepsze, pochodzi właśnie z kielicha. Kielichy mają kształt kropli łzy i całkowicie pokrywają pąk wierzchołkowy. Są one pokryte trichomami, które wytwarzają bogatą w THC oraz inne cannabinoidy żywicę.

Słupek
Słupki rośliny marihuany wyrastają z pąka wierzchołkowego oraz kielichów i są czasami zwane włosami, ponieważ dokładnie tak samo wyglądają. W momencie gdy roślina znajduje się w fazie wzrostu, pojawiają się one jako białe włosy i zmieniają swój kolor na pomarańczowy, czerwony albo brązowy. To właśnie słupki żeńskich roślin szukają pyłku wytwarzanego przez rośliny męskie. Słupki nie zawierają ani terpenów ani cannabinoidów, dlatego nie mają żadnego wpływu ani na smak, zapach czy efekt marihuany.

Trichomy
Wszyscy hodowcy marihuany pragną jak największą ich ilość na swoich pąkach. Odmiany Indici zazwyczaj są bogato pokryte warstwą bogatymi w żywicę trichomami. Trichomy to małe, podobne do kryształów słupki, które są przeźroczyste a czasami przybierają kolor mleczny. Znajdują się one na całej powierzchni pąków, liści oraz łodyg. Co ciekawe, roślina marihuany produkuje je w celu odstraszenia wrogów, jednak jest to dokładnie to, czego pragną ludzie. Trichomy są bogate w THC i odpowiedzialne za aromat marihuany, czyli zawierają również terpeny.

Liście wachlarzowe
Liście marihuany to jej kolejne części, na którym zależy hodowcom. Nie tylko dlatego, że świetnie nadają się do produkcji soków, produktów spożywczych czy innych rzeczy, ale też przede wszystkim na ich niesamowity wygląd. Kształtem przypominają one dłoń, a niektóre odmiany zostały tak skrzyżowane, że ich liście przypominają kacze nóżki. Liście rosną wzdłuż całej łodygi i wyrastają również z pąka wierzchołkowego. W zależności od gatunku mają one nieco inny kształt i zazwyczaj posiadają pięć palców, są jednak takie, które posiadają siedem, a nawet więcej. Liście to słynny znak marihuany i jeden z jej głównych znaków rozpoznawczych.

Nasiona
Nasiona marihuany są wytwarzane jedynie przez żeńskie rośliny po zapyleniu przez męskie osobniki. Są one zazwyczaj zbierane w celu ponownego zasiania, jednak można je używać również jako pokarm dla zwierząt, do produkcji oleju konopnego, czy po prostu spożywać je jako dodatek, np. do sałatek.

Prawie każda część rośliny marihuany może być dalej przetwarzana i wykorzystana. Z jej łodyg można nawet wyprodukować sznurki lub papier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *