Trychomy są drobnymi włoskami na powierzchni różnych roślin, w tym też roślin konopi. Występują one również na liściach, ale ich największa ilość i o największej mocy znajduje się na głównym pąku wierzchołkowym. W przypadku konopi trychomy mają kształt bulwiasty, przypominając grzyba. Ich długość jest zwykle mniejsza niż 1 mm, a szerokość może wynosić od 20 do 100 mikrometrów. 1 mm to 1000 mikrometrów.
Trychomy zawierają największe stężenia pożądanych składników, takich jak kannabinoidy i terpeny. Wprawdzie występują one w wielu innych częściach roślin, ale w znacznie mniejszym stężeniu. Rzeczywiste wysokie stężenie tych substancji znajduje się w żywicy wytwarzanej przez trychomy.
Dla rośliny trychomy spełniają kilka ważnych funkcji, a dla hodowcy są bardzo popularnym wskaźnikiem dobrej jakości. Koncentraty z rośliny konopi, takie jak haszysz, to nic innego jak wytrząsana i prasowana żywica trychomów. Lepkie i sproszkowane resztki na dnie grindera to też trychomy.
Kilka Ważnych Funkcji Dla Przeżycia Rośliny
Dla rośliny konopi trychomy pełnią ważną funkcję ochronną. Tworzą one żywiczną barierę, która chroni roślinę przed szkodnikami i chorobami. Terpeny zawarte w trychomach odpowiadają za typowy zapach konopi. Jest on postrzegany przez wiele owadów jako bardzo odrażający. Wytwarzane terpeny są rodzajem roślinnego insektycydu. Również pleśń i bakterie mają trudności z przenikaniem żywicznej warstwy ochronnej, która ma również właściwości bakteriobójcze.
Ponadto żywice trychomów służą również jako naturalna ochrona przed promieniowaniem UV dla rośliny. Do pewnego stopnia trychomy mogą również kompensować nieoczekiwane wahania temperatury, a tym samym regulować równowagę temperaturową rośliny. W przypadku nadmiernego ciepła, trychomy mogą przechowywać ciepło, które w przypadku spadku temperatury jest następnie powoli uwalniane do rośliny.
Ważny Czynnik Procesu Dojrzewania
Z trychomów można odczytać wiele informacji, jeśli chodzi o stopień dojrzałości rośliny. Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, że liczba produkowanych trychomów zależy w dużej mierze od genetyki danej odmiany. Niemniej jednak z koloru i rozwoju trychomów można odczytać ważne informacje o czasie zbioru. Pierwsze trychomy, które są dobrze rozpoznawalne gołym okiem, powstają, gdy tylko rozpocznie się faza kwitnienia rośliny.
W tym czasie trychomy są przezroczyste i wyglądają jak bardzo cienkie krystaliczne włoski. W kolejnych tygodniach stają się bardziej mleczne i bardziej nieprzezroczyste. Ta zmiana koloru sygnalizuje, że rozpoczęła się właśnie produkcja THC.
Pod koniec fazy kwitnienia trychomy przyjmują ciemniejsze odcienie. Zazwyczaj mają kolor bursztynowy, jednak w zależności od odmiany mogą występować niewielkie różnice w odcieniu. Ciemniejsze zabarwienie wynika głównie z konwersji THC do CBN. Wybór idealnego momentu na zbiory zależy w dużej mierze od tego, jaki chcemy otrzymać pożądany efekt dominujący marihuany.
CBN działa znacznie silniej na organizm niż THC. Jeśli chcesz przede wszystkim uzyskać wysoką zawartość THC, zalecany jest zbiór plonów w momencie, gdy na trychomach dominuje mleczny kolor.
Im silniejszy jest odcień koloru brązowo-żółtego, tym silniejszy będzie efekt fizyczny ze względu na zawartość CBN. Wiele osób woli zbierać roślinę, gdy około jedna trzecia trychomów jest już ciemno zabarwiona, a pozostałe dwie trzecie wciąż są mleczne. Na tym etapie ogólny skład efektu jest często najlepiej postrzegany jako doskonały i zaokrąglony.
Ze względu na niewielki rozmiar zaleca się obserwację trychomów i rośliny za pomocą odpowiedniego środka optycznego. Dobrze nadaje się do tego wysokiej jakości szkło powiększające lub mikroskop świetlny. Nawet kamera w telefonie komórkowym z dobrym obiektywem makro może spełnić tę funkcję.
Jakie Czynniki Mają Wpływ Na Produkcję Trychomów?
Oprócz indywidualnej genetyki każdej odmiany światło jest jednym z głównych czynników, które mogą stymulować powstawanie trychomów. Ponieważ trychomy stanowią ochronę przed promieniowaniem UV, roślina reaguje silniejszym ich tworzeniem, gdy jest wystawiona na silne oświetlenie.
Inną sprawdzoną metodą, która może znacznie poprawić produkcję trychomów w ostatnim miesiącu przed zbiorami, jest symulacja przymrozku i nadchodzącej zimy. Podobnie jak w przypadku uprawy grzybów za pomocą tej metody można rozpocząć owocowanie, tak też tutaj w przypadku uprawy roślin konopi można wytworzyć stres, w wyniku którego cała energia rośliny będzie kierowana w jak najszybsze zakończenie kwitnienia.