Branża cannabisowa jest znana z tego, że potrzebuje ona mnóstwo wody oraz prądu. Growerzy nie muszą jednak przyczyniać się do tego, aby nasze środowisko jeszcze bardziej było obciążane i zanieczyszczane. Poznaj naszych 9 sposobów na to, jak uprawiać ekologicznie i bez niepotrzebnego zaśmiecania środowiska.
Być może jeszcze nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, że uprawa marihuany może być szkodliwa dla środowiska. Większość ludzi w ogóle o tym nie myśli. Jednak ze względu na to, że branża cannabisowa na całym świecie staje się coraz większa, to na światło dzienne wychodzi coraz więcej szkodliwych dla środowiska praktyk, aby pokryć rosnący popyt.
Nawet uprawa marihuany na małą skalę, jaką jest własny użytek, może wymagać zużycia dużej ilości prądu oraz wody. Oczywiście, samodzielna uprawa roślin to świetna możliwość oddania naturze czegoś w zamian. Jeśli jednak nie masz pojęcia o tym, jak funkcjonuje środowisko, w efekcie możesz wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W tym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób możesz założyć ekologiczny ogród i go w taki sam sposób pielęgnować.
1. Uprawiaj na dworze
Jeśli dotychczas uprawiałeś swoją marihuanę w domu, to będzie to największa zmiana, dzięki której możesz dbać o środowisko. Ze względu na miejsce, w którym mieszkasz i panujące w nim warunki klimatyczne takie rozwiązanie może okazać się niezbyt idealne, ale nie oznacza to, że uprawa tam marihuany jest niemożliwa. Wszystko, czego potrzebujesz, to mała zmiana perspektywy.
Uprawa marihuany w domu wymaga wiele energii. Oświetlenie oraz wentylacja zużywają nieodnawialną energię, czyli prąd, no chyba, że Twój dom wyposażony jest w solary. Jeśli wcześniej jakaś roślina bądź kwiatek nie były dostępne, ponieważ nie było na nie sezonu, to jakoś z tym żyliśmy. W końcu zawsze było coś zamiast tego.
Jeśli uprawiasz marihuanę na dworze, to możesz tylko raz do roku zbierać plon, w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Możesz uprawiać wystarczająco dużo roślin, ab starczyło CI na cały rok aż do następnego zbioru, o ile w tym czasie odpowiednio będziesz pielęgnował swoje pąki. Możesz też spróbować wytrzymać od sezonu do sezonu i zmniejszyć tym samym swoją tolerancję na marihuanę.
2. Jeśli koniecznie chcesz uprawiać w domu, to starannie dobierz swój sprzęt
Niemalże wszystkie elektroniczne sprzęty w Europie posiadają etykietę, która pokazuje zużycie energii oraz wydajność. Spójrz na nią. Wybierz takie oświetlenie, które nie zużywa zbyt dużo prądu, jak na przykład lampy LED.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja uprawa jest całkowicie ekologiczna, to poświęć trochę czasu i zaczerpnij kilku informacji o firmie produkującej Twój sprzęt do uprawy. Czy jest on ekologiczny? Czy jego producent angażuje się w ochronę środowiska i jest to ważna kwestia w procesie produkcyjnym?
3. Mądrze wybieraj medium do uprawy
Istnieje wiele możliwości uprawy marihuany i wiele z nich obywa się bez ziemi. Niektóre bezziemne media nie są jednak tak ekologiczne jakbyś przypuszczał. Torf potrzebuje setek lat aby naturalnie wyrosnąć i obecnie o wiee szybciej się rozkłada niż reprodukuje. Wełna mineralna za to potzebuje setek lat, aby się rozłożyć.
Hydrokultura może i brzmi zachęcająco, ale wymaga mnóstwa wody i energii, aby Twoja marihuana mogła rosnąć w takim systemie w domu. Jeśli koniecznie chcesz zrezygnować z ziemi, możesz skorzystać z włókna kokosowego. Jest to odpad branży kokosowej i całkowicie naturalny.
4. Trzymaj się z dala od środków chemicznych
Często jest tak, że mamy ochotę pójść do najbliższego sklepu ogrodniczego i kupić pestycydy. Na końcu lądują one jednak nie tylko w Twoich roślinach i tym, co będziesz palił, czyi ostatecznie w Twoim ciele, ale przede wszystkim w naszym środowisku.
Gdy plantacje marihuany są opryskiwane, ziemia jest zatruwana, a co za tym idzie rzeki, jeziora, morza i zwierzęta. Istnieje jednak wiele możliwości zrezygnowania z pestycydów.
5. Nie marnuj wody
Branża cannabisowa słynie z tego, że zużywa duże ilości wody i ją marnuje. Jednym z najczęściej popełnianych przez początkujących growerów błędów jest to, że zbyt często podlewają swoje rośliny. Są jednak sposoby na zmniejszenie zużycia wody i to zarówno na poziomie indywidualnej uprawy jak i przemysłowej.Wystarczy zapobiec, aby woda z roślin zbyt szybko wyparowywała.
Jeśli regularnie podsypujesz rośliny ściółką, to sprawi ona, że będziesz musiał rzadziej podlewać rośliny, ponieważ ściółka będzie utrzymywać wilgoć w ziemi. Poza tym zapobiegnie ona wyrastaniu chwastów. A jeśli chcesz należeć do klubu ekologicznych hodowców marihuany, możesz zbierać wodę deszczową do podlewania.
6. Używaj roślin towarzyszących
Jako alternatywę dla chemicznych pestycydów weź pod uwagę rośliny, które posadzisz w sąsiedztwie Twojej marihuany. Takie rośliny trzymają z daleka szkodniki, które mogą zniszczyć Twój ogród i jednocześnie wabią takie, które pomogą marihuanie w rozwijaniu się.
7. Sadź pomiędzy sezonami inne rośliny
Dzięki temu ziemia, w której rośnie marihuana będzie żyzna. Inne rośliny uzupełnią ją w składniki odżywcze i w następnym sezonie będzie ona ponownie gotowa do uprawy. Poza tym inne rośliny pomogą utrzymać środowisko Twojego ogrodu przy zdrowiu, bo będą one przyciągać pożyteczne owady.
8. Zużywaj wszystko
Bycie ekologicznym oznacza też znajdowanie sposobów na zużycie wszystkich części rośliny marihuany. Nie musisz wyrzucać liści czy męskich roślin, bo można je jeszcze użyć. Łykowate łodygi można przerobić na napoje a z liści zrobić sok w sokowirówce albo dodać je do sałatki. Nie musisz więc wyrzucać żadnej części rośliny, jeśli jednak już to zrobisz, to wyrzuć je do kompostownika.
9. Naucz się kompostować
Kompost to najlepsze, co możesz zrobić w swoim ogrodzie. Nie tylko zużyjesz odpady biologiczne, jakie powstają w Twojej kuchni, ale otrzymasz też znakomity nawóz do swojego ogrodu. W momencie, gdy kompost rozkłada się w ziemi, powstają wszystkie możliwe i pożyteczne mikroby, które pomagają w rozwoju roślin. Nie będziesz więc potrzebował żadnych innych nawozów.
10. Uprawiaj z nasion
Na ziemi nie ma zbyt wiele miejsc, gdzie możesz kupić sadzonki marihuany, może oprócz w Szwajcarii. rzeczywiście można tam kupić sadzonki w doniczkach. Jednak uprawa z nasion jest lepsza dla środowiska. Kupując sadzonki pomyśl o tym, ile materiałów zostało wykorzystanych, zanim one powstały, jak doniczki, w których się znajdują.
11. Szukaj ekologicznych alternatyw
Do uprawy marihuany potrzeba więcej rzeczy niż tylko woda i ziemia. Rośliny sadzisz w doniczkach. Miej zawsze przed oczami aspekt ekologiczny. Może jest jakaś doniczka, która jest bardziej przyjazna dla środowiska niż ta, którą masz? Unikaj plastiku i sięgaj po inne, lepsze materiały. To samo dotyczy zakupu ziemi. Może znajdziesz gdzieś dobrą ziemię, która nie będzie zapakowana w plastikowy worek?
12. Bądź świadomy
Wszystko w Twoim ogrodzie to surowce, które skądś pochodzą. Zawsze bądź tego świadomy i wszystko kontroluj, sprawdzaj. Świadomość to najważniejszy krok w byciu ekologicznym. Każde chemikalia, jakie lądują w Twoim ogrodzie mogą mieć negatywny wpływ na jego otoczenie. Każda kropla wody, którą zużywasz należy do najważniejszego surowca na naszej ziemi. Pamiętaj, że Twój ogród jest jednym z wielu na tej planecie i jego zdrowie ma wpływ na zdrowie środowiska.